Slik bruker vi tiden vår
Nordmenns tidsbruk sammenlignet med befolkningen i Sverige, Finland, Tyskland, Belgia, Slovenia, Ungarn, Estland, Frankrike og Storbritannia:
AV: olga stokke
Publisert:
Oppdatert:
Minst tid på måltider.
Franskmennene bruker omtrent en time mer ved spisebordet enn vi gjør i Norge. Nordmenn bruker minst tid av alle de ti europeiske landene på måltider. Estland og Finland inntar også kjappe måltider.Menn på kjøkkenet.
Matlaging er fortsatt kvinners ansvar. Men: Tyske, norske og svenske kvinner bruker mer enn en halv time mindre enn østeuropeiske kvinner på matlaging, borddekking og servering i løpet av en gjennomsnittsdag. Blant mennene bidrar de norske mest, fulgt av svensker og briter. Ungarske og slovenske menn har et distansert forhold til kjøkkenbenken.Mest fritid.
Norske kvinner og menn har mest fritid, i gjennomsnitt seks timer til disposisjon. Bare finske menn har omtrent like mye fritid som norske menn. Norske kvinner har mer enn halvannen time mer fritid enn franske kvinner. Vi leser sånn midt på treet, mens finske kvinner og menn leser mest. Vi ser lite på TV (tro det eller ei).Mest telefon.
Vi bruker derimot mest tid på telefonsamtaler utenom arbeidstid. Særlig gjelder det kvinnene. Mens norske menn snakker syv minutter i telefonen, holder norske kvinner det gående i 17 minutter pr. døgn. Franskmenn og svensker liker også å sludre i telefonen. Ungarere, estlendere og slovenere bruker minst tid på telefonsamtaler.Minst husholdsarbeid.
Vi bruker minst tid på husholdsarbeid, som husarbeid, barnepass og handling. Sverige og Finland følger hakk i hæl. I Estland, Ungarn og Slovenia er situasjonen motsatt. Estlandske kvinner bruker mest tid på hushold, og blant mennene er de estlandske på topp. Men 93 prosent av norske menn deltari husholdsarbeidet i løpet av døgnet - ingen over, ingen ved siden.Sover minst.
I gjennomsnitt sover alle mer enn åtte timer pr. døgn. Men nordmenn sover minst sammenlignet med befolkningen i de andre landene. Svenskene sover nesten like lite som oss. Franskmenn sover mest, og ungarere og estlendere har også et godt sovehjerte.Jobber sånn passe.
Svenske kvinner og menn bruker mest tid på inntektsarbeid, nesten en time mer enn i Belgia og Tyskland. Nordmenn arbeider 11 minutter mindre enn svenskene pr. dag. Årsaken kan være at vi har kortere arbeidstid og flere kvinner i deltidsarbeid. Nordmenn kommer på tredjeplass når det gjelder tid brukt på inntektsarbeid for kvinner og menn. Blant yrkesaktive kvinner er det de norske som har lavest arbeidstid med tre timer og 46 minutter.Passe renslig.
Ungarerne bruker mest tid på kroppsvask og personlig pleie. Vi havner midt på treet. Men når det gjelder klesvask topper Norge og Storbritannia statistikken - 85 prosent av kvinnene tar seg av klesvasken.Les også
Siste fra seksjon
-
- Men helsa er fin!
Nye tall viser at menn er mer fornøyd med egen helse enn kvinner.
24 mai 2012 23:46

