Venter i det lengste
Nikolai Hjelseth kjenner seg igjen i beskrivelsen av tannlegeskrekk. Første hinder er å bestille time. Den bøygen går han helst utenom og venter i det lengste.
AV: sylvi leander
Publisert:
Oppdatert:
Er tannlegetime omsider bestilt, går han og gruer seg fra første dag. Vonde minner om tanntrekking og mange hull i barneårene, har skapt sperrer.- Allerede i telefonen er det mange pasienter som røper sin skrekk for tannlegen, forklarer Kjell Johannessen, tannlege ved Bogstadveien Tannlegevakt. Det er heller ikke få i årenes løp som har gått igjen - uten å åpne munnen, tross plagene de har. Andre tør ikke legge seg tilbake i stolen, eller gape. Noen snakker febrilsk. Johannessen understreker at han ikke er ekspert på tannlegeskrekk, men er glad for at det nå fokuseres mer på forskning og opplæring om emnet. Av egen erfaring mener han det har mye å si hvordan folk blir mottatt hos tannlegen. At det er personell som kan forklare og berolige de som er engstelige. Alt utstyret - munnbind, hette og hansker - som dagens tannleger ikler seg, kan også virke skremmende på enkelte, tror Johannessen.
Les også
Siste fra seksjon
-
- Men helsa er fin!
Nye tall viser at menn er mer fornøyd med egen helse enn kvinner.
24 mai 2012 23:46
Relaterte bilder
<b>Tålmodig.</b> God tid er viktig, hvis pasienten er redd for tannlegen, forklarer tannlege Kjell Johannessen. Pasient Nikolai Hjelseth misliker situasjonen, men må man så må man. FOTO: ROLF M. AAGAARD

