Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Karrière kan ødelegge for ektefellen

Menn med fremgangsrike kvinner i arbeidslivet har det verre enn andre både psykisk og fysisk viser ny engelsk studie.

Jo mer kvinner satser på karrière, og jo større engasjement og suksess kvinnene har i arbeidslivet, jo verre har partneren deres det. Dette viser en ny engelsk undersøkelse som denne uken presenteres i tidsskriftet Patient Education and Counselling.

Resultatet av undersøkelsen skyldes et syndrom forskerne kaller "unfulfilled husband hypothesis", som kan oversettes til "hypotesen om utilfredse ektemenn". Undersøkelsen viser at menn føler seg utilstrekkelige når kvinnene forlater sin tradisjonelle kjønnsrolle.

Forskerne skriver i sin rapport at både den fysiske og psykiske helsen hos menns er betydelig dårligere når konene deres arbeider fulltid, skriver den engelske avisen The Independent i sin nettutgave.

Rapporten viser at de tradisjonelle kjønnsrollemønstrene fortsatt eksisterer i stor utstrekning i Storbritannia. Jo mer menn arbeider, jo lykkeligere er de, og de mennene som tjener mer enn konene sine føler at de har det bedre enn de som tjener like mye eller mindre.

Forskerne mener menn må finne nye måter å definere seg selv på.

(Aftenpostens nettutgave)

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Menn har det dårlig dersom konene deres gjør det godt i yrkeslivet, viser nye engelsk undersøkelse. FOTO: SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer