Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Sykefraværet løpsk

Sykefraværet øker med åtte prosent i år. Regjeringen regner med at det vil øke ytterligere neste år, og leter etter verktøy for å snu trenden.

Stikk i strid med IA-avtalen, som har til mål å redusere sykefraværet med 20 prosent, øker nordmenns sykefravær kraftig.- Det politiske budskapet er at dette ikke er bærekraftig i lengden, sier en kilde tett på Regjeringens budsjettarbeid.I morgen møtes Regjeringen til en todagers konferanse for å legge siste hånd på statsbudsjettet for 2007.Selv om statsrådene har flere milliarder "friske" kroner å fordele til skole, barnehager, vei, jernbane og eldreomsorg, legger den nærmest ukontrollerte økningen i sykefraværet en kraftig demper på gleden.

Slo feil.

I årets statsbudsjett, vedtatt i desember i fjor, anslo Regjeringen uendret sykefravær i år. Men prognosen viste seg å slå fullstendig feil. Etter en viss nedgang i sykefraværet i 2005, har det skutt fart igjen i år:I revidert nasjonalbudsjett i mai endret Regjeringen prognosen til en vekst på åtte prosent, og bevilget 2,3 milliarder kroner ekstra til dekning av økningen i sykefraværetNå viser det seg at Regjeringen ikke regner med at de klarer å snu trenden i 2006. Og heller ikke neste år. - Sykefraværet vil fortsette å øke. Vi ser ikke noe tegn til at det skal snu. Det er en motsatt utvikling av hva vi ønsker. Men økningen neste år vil bli mindre enn i år, sier en kilde.Veksten neste år kommer fra et nivå som allerede er åtte prosent høyere enn Regjeringen forventet for et drøyt halvår siden.

Alvorlig.

Regjeringen ser, etter det Aftenposten får vite, svært alvorlig på den ukontrollerte veksten i sykefraværet:* For det første binder det opp 2,5-3 milliarder kroner i 2007-budsjettet som de rødgrønne gjerne ville brukt til prioriterte velferdsgoder.* For det andre er sykefravær naturlig nok et sykdomstegn: det frarøver samfunnet verdifull arbeidsinnsats, og påfører mange mennesker redusert livskvalitet.I statsbudsjettet regnet Regjeringen med at Folketrygdens utgifter ville øke med 3,5 milliarder fra 2005 til 2006.På alle andre områder som uførepensjon, legemidler og alderspensjon har utviklingen gått slik man forventet, eller endog bedre ved t utgiftsveksten har blitt mindre enn forutsatt. Med rundt 2,5 milliarder til dekning av ekstra sykefravær, betyr det en samlet folketrygdvekst på 5 milliarder i år.Regjeringen vil utover høsten drøfte nye tiltak for å få knekke veksten i sykefraværet.- Dette er en problemstilling Regjeringen har tatt opp med partene i IA-avtalen, og som vi er i dialog med, sier spesialrådgiver Arnulf Leirpoll i Arbeids- og inkluderingsdepartementet.

Les også

Siste fra seksjon

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer