Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Advarer mot slankemiddel

Middelet skal ha gitt alvorlig leverskade i Sverige og Norge.

Det er det svenske legemiddelverket som advarer mot Cuur, et slankemiddel som er svært populært i Sverige. Middelet selges også i Norge. Ved ett tilfelle har det blitt rapportert om alvorlig bivirkning i Norge. Da fikk pasienten leverskade ved inntak av Cuur.

Seks alvorlig syke

- Vi advarer mot all anvendelse av Cuur, sier professor professor Björn Beerman i Läkemedelsverket til Expressen. Avisen skriver at middelet har dokumentert effekt, men vektreduksjonen kan få en høy pris, advarer Läkemedelsverket. I Sverige har minst seks kvinner blitt alvorlig syke etter å ha brukt Cuur. En av kvinnene har ikke blitt helt frisk etter å ha sluttet med Cuur, mens de fem andre har fått normale leververdier.

Maner til varsomhet

- Middelet kan gi leverskader hvis man bruker det over lengre tid. I verste fall kan det føre til celledød som kan igjen kan føre til at leveren slutter å fungere helt, sier Beerman. Symptomer på alvorlig leverpåvirkning er kvalme, gulsott og mørkfarget urin. Steinar Madsen, avdelingsoverlege i Legemiddelverket, mener man bør ta Läkemedelsverkets advarsel på alvor, og maner til forsiktighet blant norske brukere. - Man bør definitivt være varsomme også her i Norge. Det kan finnes stoffer i naturprodukter som kan gi uheldige bivirkninger hos enkelte, sier Madsen.

Kan være alvorlig

Leverpåvirkninger kan forekomme som bivirkninger både ved bruk av godkjente legemidler og naturmidler, og er ifølge Madsen noe man er oppmerksomme på. - Leverskade hører til de mest alvorlige bivirkningene som kan forekomme, sier Madsen, som understreker at "kræsjslanking" ikke er helsemessig bra. - Det finnes ingen vidundermidler for å gå ned i vekt. Det eneste som er i nærheten er fysisk aktivitet, sier Madsen. Han påpeker at det finnes tre godkjente legemidler mot overvekt.

Trekker ikke produktet

- Å slanke seg er en prosess som ofte er komplisert. Sterkt overvektige personer bør ta kontakt med fagpersonell for for å råd om hva som er bra og hva som ikke er det, sier Madsen. Det er ikke kjent hvilken ingrediens som har ført til leverskaden blant kvinnene.

Dette bruker produsenten Hela Pharma som et argument for å ikke trekke produktet tilbake. Selskapet viser til at deres egne tester ikke har påvist noen bivirkninger. >

- Läkemedelsverket kan ikke forklare hva det er som skal ha forårsaket bivirkningene i disse seks tilfellene, og våre tester viser at Cuur er ufarlig. Derfor fortsetter vi å selge produktene, sier Annika Sahlin, markedssjef i Hela Pharma. På debattsidene til Sol.no diskuteres effekten av Cuur. I ett innlegg advarer en person mot middelet: "Ikke gjør det, jeg ble alvorlig syk av det, ikke noe å tulle med. Jeg var frisk da jeg tok det, har fått alvorlige helseproblemer selv 1,5 år etter", skriver personen. som kaller seg "scorpion_81".

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Steinar Madsen i Legemiddelverket maner til forsiktighet. FOTO: JON HAUGE

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer