Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Fikk sykefraværet på rett spor

Oslo Sporveier har i lang tid slitt med høyt og økende sykefravær. I fjor høst ble det satt i verk en rekke tiltak. Det har gitt resultater.

Tøffere tone.-Sporveien er en krevende arbeidsplass med mye skiftarbeid. En stadig tøffere tone i samfunnet og blant passasjerer gjør at arbeidet også kan være psykisk belastende, sier informasjonssjef Bjørn Rydmark i Oslo Sporveier.Sporveien er også blitt tilført færre ressurser, samtidig som man skal levere den samme tjenesten.-Dette har i første rekke gått ut over vedlikeholdet av materiell og mennesker, sier Stein Guldbrandsen, tillitsvalgt for de ansatte som er organisert i Norsk Kommuneforbund.Oslo Sporveier har da også slitt med høyt sykefravær i lengre tid, noe som koster flere titalls millioner kroner i året. På de verste målingene har 18-19 prosent av medarbeiderne vært syke.

Kortere arbeidsdag

Nå har sykefraværet sunket fra 12,8 prosent i de fire første månedene i fjor til 11,1 prosent i samme periode i år. Målrettet innsats over lang tid og spesielt det siste halve året, har begynt å gi resultater.Som en prøveordning har enkelte ansatte over 50 år fått en time kortere arbeidsdag, samt mer faste skift. Togfører Liv Andersen er en av dem. Hun er strålende fornøyd.-Etter 17 år i Sporveien begynte jeg å bli veldig sliten. Med den nye ordningen har fått tilbake mye av overskuddet og arbeidsgleden, sier Andersen som tror hun nå holder lenger i yrket.

Service-grupper

Sporveien har tidligere etablert egne arbeidslag innen service og renhold, som et alternativ til attføring. Nylig startet man arbeidslaget T-Service, som er ment som et forebyggende tiltak.Une Peikli klarte ikke lenger skiftarbeidet i jobben som billettkontrollør.-Jeg er alenemor og opplevde mange uker at jeg ikke så sønnen min fordi jeg jobbet på kveldene. Dette slet hardt på meg. Jeg søkte stilling i T-Service, før jeg ble så sliten at jeg ble syk, sier Peikli.Nå reiser hun rundt på ubetjente stasjoner for å yte service og drive renhold. Arbeidstiden er fra halv ni til fire hver dag.Gunstigere skiftordningene, rabatter på trening, kurs i stressmestring er blant andre tiltak som er satt i verk.

Les også

Siste fra seksjon

I oktober i fjor ble det inngått en avtale mellom Regjeringen og partene i arbeidslivet om inkluderende arbeidsliv. Følgende mål ble nedfelt: Å redusere sykefraværet med 20 prosent innen fire år Å få tilsatt langt flere arbeidstagere med redusert funksjonsevne Å øke den reelle pensjonsalderen Arbeidsgiver forplikter seg til å bidra med omskolering eller lignende for å få en sykmeldt i gang igjen. Den sykmeldte arbeidstageren forplikter seg til å opplyse om egen funksjonsevne. Myndighetene skal bidra med forebyggende støtteordninger. Det er listet opp en rekke rettigheter forbeholdt IA-virksomhetene. I alt har knapt 600 virksomheter så langt tegnet en slik avtale.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer