Nytt tilfelle av narkolepsi hos barn i Norge
Det er nå registrert to tilfeller av narkolepsi blant barn i Norge.
Les også: Avventer norsk vaksinestans
Onsdag ga et sykehus beskjed til Legemiddelverket om det siste tilfellet, og en jente på fem år har fått diagnosen narkolepsi.
Meldingen kommer kort tid etter at det ble registrert et tilfelle hos en åtte år gammel jente.
Foreløpig ingen sammenheng
Avdelingsoverlege Steinar Madsen Statens legemiddelverk opplyser til Aftenposten.no at det nye tilfellet ikke gjør det mer aktuelt å se narkolepsi i sammenheng med svineinfluensavaksinen.
Begge de to jentene, som bor på Østlandet, har fått vaksinen.
I forrige uke ble det meldt om flere tilfeller i Finland og Sverige i etterkant av vaksinasjonen med Pandemrix.
Ekspertgruppe skal komme med rapport
Det et ble også skrevet at Finland har stanset vaksineringen på grunn av tilfellene, men Madsen er klar på at det ikke er noen vesentlig endring fra de vanlige prosedyrene.
- Det pågår for tiden ingen vaksinering i Finland. Det de har sagt er at man inntil videre ikke vil anbefale at noen får vaksinen. Det gis imidlertid unntak dersom folk skal reise til land der det fortsatt er en pandemi, sier Madsen.
En europeisk ekspertgruppe under det europeiske legemiddelkontoret (EMA) vil se på alle data som er kommet inn, og en foreløpig rapport ventes ferdig om kort tid.
Les også
Siste fra seksjon
-
På denne flyplassen kan du trene yoga etter innsjekken
Hadde det ikke vært godt med å roe ned med yoga etter en stressende innsjekking og sikkerhetskontroll? Reiser du fra flyplassen i San Francisco kan du gjøre nettopp det på det nyåpnede yogarommet
02 februar 2012 16:21
