Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Nytt tilfelle av narkolepsi hos barn i Norge

Det er nå registrert to tilfeller av narkolepsi blant barn i Norge.

Les også: Avventer norsk vaksinestans

Onsdag ga et sykehus beskjed til Legemiddelverket om det siste tilfellet, og en jente på fem år har fått diagnosen narkolepsi.

Meldingen kommer kort tid etter at det ble registrert et tilfelle hos en åtte år gammel jente.

Foreløpig ingen sammenheng



Avdelingsoverlege Steinar Madsen Statens legemiddelverk opplyser til Aftenposten.no at det nye tilfellet ikke gjør det mer aktuelt å se narkolepsi i sammenheng med svineinfluensavaksinen.

Begge de to jentene, som bor på Østlandet, har fått vaksinen.

I forrige uke ble det meldt om flere tilfeller i Finland og Sverige i etterkant av vaksinasjonen med Pandemrix.

Ekspertgruppe skal komme med rapport



Det et ble også skrevet at Finland har stanset vaksineringen på grunn av tilfellene, men Madsen er klar på at det ikke er noen vesentlig endring fra de vanlige prosedyrene.

- Det pågår for tiden ingen vaksinering i Finland. Det de har sagt er at man inntil videre ikke vil anbefale at noen får vaksinen. Det gis imidlertid unntak dersom folk skal reise til land der det fortsatt er en pandemi, sier Madsen.

En europeisk ekspertgruppe under det europeiske legemiddelkontoret (EMA) vil se på alle data som er kommet inn, og en foreløpig rapport ventes ferdig om kort tid.

Les også

Siste fra seksjon

* En nevrologisk tilstand som karakteriseres av plutselige og ukontrollerbare søvnanfall, påtrengende søvnighet på dagtid, søvnlammelser og noen ganger hallusinasjoner. Søvnanfall om dagen og de tilhørende kortvarige lammelsene kan forårsake alvorlige problemer i pasientens sosiale, yrkesmessige og personlige livsutfoldelse. * Årsaken til sykdommen er til dels ukjent og vanligst hos voksne.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer