-
Stadig mer av Grønlands innenlandsis havner i sjøen.FOTO: AP
– København-møtet det viktigste i verdenshistorien
Klimaforhandlingene i København i desember er verdenshistoriens viktigste møte, mener tysk forsker.
Målet til forhandlerne og politikerne som samles i den danske hovedstaden, er å bli enige om en ny internasjonal avtale om å kutte utslippene av klimagasser. På den måten skal den menneskeskapte globale oppvarmingen bremses.
– Vi snakker rett og slett om systemet som sikrer at denne planeten overlever, sier Hans Schellnhuber, leder av Potsdam-instituttet for forskning på klimakonsekvenser.
Han tror likevel ikke at verdens land vil forplikte seg til egne, ambisiøse mål for utslippskutt under møtet i København. I stedet håper han på enighet om et langsiktig rammeverk som kan legge grunnlaget for videre forhandlinger på et senere tidspunkt.
Schellnhuber er bekymret for at USA kan bli en bremsekloss i forhandlingene, og mener noe av årsaken er manglende kunnskap om klimaproblemet i den amerikanske befolkningen.
– Globale meningsmålinger viser at det selv i Brasil og Kina er flere mennesker som kjenner til problemet og mener store kutt i utslippene er nødvendig.
Den tyske forskeren mener USA i en viss forstand fortsatt er en «klimaanalfabet» og at holdningene blant politikere i Det republikanske partiet gir grunn til pessimisme.
Les også
Siste fra seksjon
-
Fremskrittspartiet vil ha ny klimakamp
«Nye forskningsrapporter reiser tvil om det finner sted menneskeskapt global oppvarming», mener Frp-ledelsen.
18 april 2012 16:47


Kommentarer