Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Presidenten for EU-kommisjonen, Jose Manuel Barroso, mener tiden er i ferd med å renne ut for en ambisiøs klimaavtale i København.

    FOTO: VIRGINIA MAYO/ AP

EU-topp: - Klimaforhandlingene er i fare

Presidenten for EU-kommisjonen mener håpet er ute for en avtale i København som binder alle land til utslippskutt. Men Kina varsler tøffere forpliktelser.

Les også:

I dag møtes verdens toppledere i New York for å prøve å sette fart i prosessen med å få på plass en klimaavtale i København i desember.

Men dagen før møtet uttrykte president for EU-kommisjonen, Jose Manuel Barroso, sterk skepsis til muligheten for å hale i land en avtale der alle land forplikter seg til utslippskutt.

Økt innsats

- En internasjonal avtale om klimaendringer vil i år ikke kunne inkludere konkrete utslippsmål for alle store produsenter av drivhusgasser, sa Barroso ifølge Bloomberg da han møtte pressen mandag.

Han mener det er for liten tid til å overkomme uenigheten mellom landene før klimakonferansen i København i desember. Selv en midlertidig avtale som bare omtaler hovedprinsippene i en avtale, vil kreve økt innsats, sa han til reporterne.

EU har selv ensidig forpliktet seg til å kutte sine utslipp med 20 prosent fra 1990-nivå innen 2020, og signalisert at landene er villige til å påta seg enda tøffere forpliktelser dersom man får en amibisiøs klimaavtale på plass. Norge har forpliktet seg til å kutte utslippene med 30 prosent i samme periode, og Stoltenberg signaliserte før han reiste til New York at også han er villig til å diskutere tøffere forplikteler.

Kina på glid?

Store utslippsland som Kina og India har imidlertid nektet å gå med på å forplikte seg til utslippskutt, fordi de hevder dette svekker landenes utvikling.

Men ifølge The Independent er Kinas president Hu Jintao klar til å annonsere "viktige planer" for å redusere Kinas CO2-utslipp, som er verdens høyeste. Ifølge avisen ventes det ikke at han skal forplikte Kina til konkrete utslippskutt, men han vil muligensgå for en modell som reduserer mengden CO2 som kan slippes ut per enhet som produseres av landets industri.

Dette ville i så fall være et stort skritt forover, som kunne hjelpe forhandlingene ut av den fastlåste situasjonen.

- Ikke endestasjonen

USAs energiminister, Steven Chu, advarer mot å se på forhandlingene i København som en endestasjon.

- Om dette blir en suksess eller en fiasko, bestemmes av hva som skjer i de neste årene og de neste tiårene, sier Chu.

Aftenposten.no følger FNs 64. hovedforsamling ut over kvelden.

Les også

Siste fra seksjon

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer