-
Både Barack Obama og Kinas statsminister Wen Jiabao kommer til klimaforhandlingene i København i desember.FOTO: DAVID GRAY/ AP
Kina legger frem klimamål
Kina følger Obama og legger tallene på bordet for hvor mye de vil kutte CO2-utslippene.
Les også:
Verdens to største utslippere av CO2, Kina og USA, har lenge vegret seg mot å si hvor mye og hvor raskt de er villige til å kutte sine utslipp.
Men i går kom Barack Obama på banen og sa at USA vil kutte sine utslipp med 17 prosent fra 2005-nivå innen 2020. Dette er det samme som lenge er blitt antatt som smertegrensen for hva Obama greier å få gjennom på hjemmebane, og kom dermed ikke som noen stor overraskelse. Obama annonserte også at han kommer til å besøke klimatoppmøtet i København en dag i desember.
Energiintensitet
Torsdag fulgte Kina opp, og annonserte ifølge kinesiske medier at landet vil kutte den såkalte karbonintensiteten med 40–45 prosent sammenlignet med 2005-nivået innen 2020.Karbonintensitet er et mål på utslipp av klimagasser per produserte enhet. Kinas mål er dermed å bedre energieffektiviteten, heller enn å si noe om hvor mye landets utslipp totalt skal kuttes, slik håpet var at alle land skulle gjøre i en ny klimaavtale.
– Dette er en frivillig handling av den kinesiske regjeringen basert på egne nasjonale forutsetninger og er et viktig bidrag i den globale innsatsen mot klimaendringer, skriver nyhetsbyrået Xinhua.
Sender statsministeren
Utenriksdepartementet i Beijing opplyser samtidig at Kinas statsminister Wen Jiabao skal delta på klimamøtet i København i desember.Ledere fra hele verden samles i den danske hovedstaden mellom 7. og 18. desember for å prøve å forhandle fram en ny internasjonal klimaavtale som skal erstatte Kyoto-protokollen.
– Vi håper å komme til en rettferdig og fornuftig ordning, sier talsperson Qin Gang i kinesisk UD.
Onsdag ble det klart at USAs president Barack Obama kommer til å delta på klimamøtet. Kina og USA er de to landene med størst utslipp av klimagasser og er derfor avgjørende aktører i klimaforhandlingene.
Det regnes som lite trolig at møtet i København vil komme fram til en juridisk bindende avtale om konkrete utslippskutt, men man håper å oppnå en politisk avtale.
Les også
Siste fra seksjon
-
Fremskrittspartiet vil ha ny klimakamp
«Nye forskningsrapporter reiser tvil om det finner sted menneskeskapt global oppvarming», mener Frp-ledelsen.
18 april 2012 16:47

