Utskrift er sponset av InkClub InkClub




Splitter ny ørkenby - helt uten CO2

Hva trengs for å bli verdensmester i klima? Jo, en ubrukt ørken. En vill idé. Mange penger. Og en sjeik som er miljøfantast, og som har skjønt at nøkkelen til enda mer rikdom er å være mest mulig miljøvennlig.

Se video fra miljøprosjektet her!Resultatet er Masdar, "kilden" på arabisk - et initiativ, et selskap som etter planen skal bli en global drivkraft i utvikling av ny fornybar energi. Og ikke minst, en flunkende ny høyteknologisk by, Masdar City, midt i ørkenen i Abu Dhabi - med plass til 50 000 innbyggere og kontorer hvor hundrevis av bedrifter verden rundt inviteres til å opprette filialer, uten skatteplikt, og et eget MIT-universitet for bærekraftig energi - alt uten ett eneste gram CO2-utslipp - hvis man skal tro sjeikene.Masdar City, som er tegnet av den kjente britiske arkitekten Lord Norman Foster, skal drives med energi fra sol, vind og søppel. Byggestart er om et par måneder. Høyskolen starter høsten 2009, og hele byen skal stå fiks ferdig i 2015. Og alle CO2-utslipp som måtte komme, enten i byggefasen eller under driften, skal kompenseres med kjøp av klimakvoter (CDM) i fattige land.På en stor energikonferanse, World Future Energy Summit, i det lille olje-emiratet Abu Dhabi, legges det i dag frem en investeringsplan for ministere, presidenter og energitopper som verden aldri har sett maken til. Mange milliarder dollar skal brukes for å skape en fremtidsby.

Et eventyr?

Det hele startet for noen år siden:Emiratet har mer enn nok penger. Oljedollar er investert over hele verden, og bankkontiene til de styrende familiene er breddfulle. Bruttonasjonalproduktet er det tredje høyeste pr. innbygger i hele verden. Men når man både er realist, og vet at olje en dag tar slutt - og samtidig ønsker å fortsatt være en ledende energinasjon, må noe gjøres. For tre år siden sendte Hans høyhet general Sheikh Mohammad bin Zayed al-Nahyan, Kronprins av Abu Dhabi og vise-øverstkommanderende for de væpnede styrker i De forente arabiske emirater, ut en delegasjon på verdensturné.Oppdraget var å kartlegge stoda for ny fornybar energi i verden.- På forhånd var vi sikre på at disse nye fornybare energikildene var umodne, og at virkelig omfattende kommersiell bruk lå langt inn i fremtiden, sier Dr. Sultan al-Jaber, toppsjef for hele Masdar-prosjektet, til Aftenposten.- Men vi tok feil. Teknologien for mange nye fornybare energikilder er mer enn modne nok. Men altfor fragmentert, for lite samordnet. Det er gjort for lite ut av det, sier han.

Tok grep.

- Vi fant ut at vi ville gjøre noe med saken, og etablerte Masdar, en visjon og et selskap. Nå skal vi bygge en by som skal bli selve hjemmet til ny fornybar energiutvikling i verden, sier Sultan. På arabisk vis er han ikke i tvil om å lykkes. Men han er nøye med å understreke at Masdar er mer enn en by, - mer enn en vill idé.Det er en visjon med fire hovedformål, forteller han:* Abu Dhabis økonomi skal få flere ben å stå på enn olje. * Sørge for at emiratets posisjon i verdens energimarked sikres og utvides. * Bidra til at Abu Dhabi også blir en teknologiutvikler, ikke bare en mottager av teknologi fra andre land.* Og ikke minst, bidra til en bærekraftig utvikling på kloden.- Planen er å bli stedet for forskning i verdensklasse. Stedet hvor energibedrifter kan slå seg ned, gjerne med hundre prosents utenlandsk eierskap og slippe å betale et øre i skatt, og samtidig nyte godt av forskning og studenter i toppklasse, sier Dr. Sultan.- Men hvorfor bygge en helt ny by?- Jo, for å vise at dette går an, vise at et samfunn allerede nå kan drives med basis i nye, fornybare energikilder.- Vi har en stolt, 45 år lang historie som olje- og gassprodusent. Vi vil beholde den rollen, men vi vil utvide den og bli en global energinasjon utover det å være oljeprodusent. Det globale energimarkedet utvikles nå lynraskt, med stort fokus både på fornybar energi og på CO2-fangst. Olje og gass vil selvsagt være viktige energikilder svært lenge, og CO2-fangst og lagring blir nøkkelen. For oss var valget klart: Skulle vi se på det som skjer som bare en trussel, eller som en mulighet? Vi har valgt det siste.- For å klare å bekjempe klimatrusselen må vi alle bidra, vi må samarbeide. I Abu Dhabi har vi funnet ut at det er mulig å gjøre alvor av det forskerne anbefaler oss. Derfor bygger vi en ny by. Vi vil vise verden at det går an at 50 000 mennesker bor og lever i et samfunn uten et eneste utslipp fra energiproduksjon og transport, kun basert på fornybar energi, sier Dr. Sultan.- Ser vi starten på et fornybar-kappløp, der bare de energiselskapene som forstår at dette er fremtiden, vil vinne og overleve?- Ja, definitivt. Og det er svært spennende å være en del av dette, sier Dr. Sultan al-Jaber til Aftenposten.

Maks 200 meter til trikken

Når Masdar City står ferdig, etter tidenes kanskje mest intensive byggeperiode, vil det ikke finnes en eneste bil. Alle må kjøre kollektivt!Seks kvadratkilometer med ørkensand 30 kilometer utenfor byen Abu Dhabi skal de neste årene være byggeplass. 50 000 mennesker og 1500 småbedrifter og store multinasjonale selskaper skal leve side om side, og ikke fra noe punkt i byen vil det være mer enn 200 meter til en stasjon for hypermoderne el-tog som går på kryss og tvers, aldri mer enn 200 meter til en holdeplass.Byen blir et av flaggskipene i WWFs "One Planet Living"-program, hvis formål er å bevise at det er fullt mulig å leve innenfor økologiske grenser i et bærekraftig samfunn, og samtidig øke folks livskvalitet. Noen av kravene er null utslipp, null avfall, bærekraftig transport, bruk av lokale materialer, lokal mat, rettferdig handel og bærekraftig bruk av vann og å være i balanse med lokal natur og kultur. Alt dette skal Masdar City etter planen oppfylle.Byen skal forsynes med elektrisitet fra det som etter planen skal bli verdens mest avanserte solenergianlegg, vindkraftanlegg og avfallsenergi-anlegg.

Les også

Siste fra seksjon

Les mer om byen på masdaruae.com Abu DhabiEmirat,hovedstad og nest største by i Forente arabiske emirater. Selve emiratet er det største av de syv emiratene.Oljeble første gang funnet i 1958, og er emiratets viktigste inntektskilde.Omtaltsom verdens rikeste by - hver av byens 420 000 innbyggere er i snitt god for 17 millioner dollar.Bruttonasjonalproduktpr. innbygger er 63 000 dollar - som gjør at landet kun blir slått av Norge og Luxembourg.1,8 millionerinnbyggere, hvorav 80 prosent er gjestearbeidere fra andre land, hovedsakelig fra India, Pakistan, Egypt, Bangladesh, Sri Lanka, Filippinene og Storbritannia.Grensertil Saudi-Arabia i sør, Oman i øst og Persiabukta i nord.Styresav Khalifa bin Zayed al-Nahyan, som også er den første valgte presidenten i De forente arabiske emirater.

Relaterte bilder

Masdar City, som er tegnet av den kjente britiske arkitekten Lord Norman Foster, skal drives med energi fra sol, vind og søppel.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer