Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Den globale oppvarmingen kan føre til at isen smelter i Antarktis, men følgene vil ikke bli så alvorlige som forskerne tidligere har trodd.

    FOTO: ROBERTO CANDIA/AP

- Havnivået vil stige mindre enn fryktet

Klimaforskere halverer anslaget for hvor mye havnivået vil stige om isen smelter i Vest-Antarktis. Følgene av en slik nedsmelting vil likevel bli svært alvorlige.

Om isdekket i Vest-Antarktis bryter sammen, vil det globale havnivået stige med 3,3 meter, viser en undersøkelse som blir presentert i ukas utgaven av forskningstidsskriftet Science.

Tidligere har klimaforskere fra British Antarctic Surveyantatt at havnivået vil stige med 5–6 meter om isen smelter i dette området. Deres rapport fra 2006 var basert på eldre data om istykkelsen i området.

Men Jonathan Bamber ved Bristol University, en av forskerne som står bak undersøkelsen, sier at ikke hele isdekket vil smelte. Modeller basert på nyere data viser at deler av isdekket hviler på fast grunn og derfor ikke vil kollapse. Dessuten er isdekket tynnere enn tidligere antatt flere steder.

- I løpet av de siste 30 årene har vi samlet langt bedre informasjon om tykkelsen på isen i hele Antarktis, spesielt i Vest-Antarktis. Vi har også langt bedre data om topografien i området, sier Bamber.

Isen i de vestlige delene av Antarktis er spesielt utsatt for global oppvarming fordi den hviler på landmasser som ligger lavere enn havnivået. Landmassene i de østlige delene av Antarktis ligger derimot høyere enn havnivået.

Alvorlige følger

Selv om anslaget for stigningen av havnivået nå er halvert, vil en nedsmelting av isen i Vest-Antarktis ha svært alvorlige følger, advarer forskerne.

– Følgene for planeten og samfunnenes stabilitet vil være meget, meget alvorlige om havnivået stiger med bare 1–2 meter, sier Bamber.

– Bare i Bangladesh vil 17 millioner mennesker bli fordrevet om havnivået stiger med 1,5 meter, sier han.

FNs klimapanel (IPCC) anslo i 2007 at havnivået vil stige med mellom 18 og 59 centimeter i løpet av dette århundret som følge av den globale oppvarmingen. Dette skyldes først og fremst at havet utvider seg når det varmes opp.

Klimapanelet venter derimot ikke at isdekket i Antarktis vil bli mindre. Tvert imot er det ventet at isen vil vokse her som følge av økende snøfall.

Ujevn fordeling

Skulle isen likevel smelte i Vest-Antarktis, vil tyngdekraften bli forskjøvet slik at jordas rotasjon forandrer seg, viser den nye undersøkelsen.

Dette vil innebære at havnivået stiger mer i områdene rundt Nord-Amerika enn i resten av verden. I henhold til Bambers tall ville havnivået ved New York øke med 1,25 meter.

Det er gjort observasjoner som tyder på at isen i Vest-Antarktis har smeltet før, muligens så sent som for 400.000 år siden, sier Bamber.

Skulle isen mot formodning smelte i Øst-Antarktis også, vil havnivået stige med anslagsvis 50 meter.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Befolkningen i Bangladesh rammes ofte av oversvømmelser. Mennenskene som bor i det lavtliggende landet vil få det enda verre dersom havnivået stiger. FOTO: AFP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer