-
En russisk avis hevder Russland vil slette CO2-kvoter som en julegave til verden.FOTO: SERGEY KULIKOV/ AFP
Russland varsler klimajulegave
KØBENHAVN (Aftenposten.no): Russland kan komme til å gi opp kampen om å få videreføre ubrukte kvoter tilsvarende 6 milliarder tonn CO2 i en ny klimaavtale.
AV: stine barstad
Under tittelen ”From Russia with love” skriver den russiske finansavisen Vedomosti at Russland under klimakonferansen i København vil gå med på å slette utslippskvoter tilsvarende 6 milliarder tonn CO2.
Ett av nøkkeltemaene under klimaforhandlingene i København vil bli om Russland og Ukraina får lov til å overføre ubrukte utslippskvoter fra Kyoto-avtalen over i en ny, internasjonal klimaavtale.
Dette kan høres ut som en teknikalitet, men resultatet vil ha stor betydning for hvor store utslippsreduksjonene blir.
Overskuddskvoter
Russland og Ukraina har hatt langt lavere utslipp enn det de har forpliktet seg til under Kyotoavtalen fordi mye av den forurensende industrien kollapset etter at utslippsmålene ble satt. Dermed har de store mengder kvoter til overs - for Russlands del tilsvarende 6 milliarder tonn CO2 – som de så langt ikke har klart å selge på det internasjonale kvotemarkedet.
Russland og Ukraina har hele tiden kjempet for at de skal kunne ta disse kvotene med seg over i en egen avtale, mens andre land, blant annet Norge, tar til orde for at disse skal slettes.
Les også: Klima for nybegynnere
- Gave
Og nå siterer altså den russiske avisen et medlem av Russlands delegasjon på at Russland ikke kommer til å ta opp dette temaet under klimakonferansen.
- Dette vil være vår gave til miljøverden, sier den russiske delegaten.
Russiske myndigheter har imidlertid ikke bekreftet dette offisielt.
- Gledelig
Norges forhandlingsleder, Hanne Bjurstrøm, sier til Aftenposten.no at hun verken kan bekrefte eller avkrefte meldingen.
- Dette har stått i en russisk avis, men det er ikke blitt sagt noe i forhandlingene. Så dette må vi avvente til det eventuelt kommer et formelt innspill. Men dette er noe Norge ønsker, så det er i så fall gledelig, sier hun.
Løftene om utslippskutt som er kommet på bordet fra rike land tilsvarer ifølge Bjurstrøm så langt en reduksjon i utslippene fra 1990-nivå på mellom 12 og 17 prosent. Hvis Russland får videreføre de usolgte kvotene sine, må tallet reduseres med rundt 4 prosent.
Leder Lars Haltbrekken i Norges Naturvernforbund håper også at Russland vil ta med seg innspillet inn i forhandlingssalen.
- Hvis Russland går med på å slette kvotene, vil det være en meget god julegave til verden. Det er et meget effektivt tiltak for å fjerne den utslippsbomben som ligger i Kyotoavtalen, sier han til Aftenposten.no.
- Ingen reduksjon
Bjurstrøm understreker at effekten av kvoteslettingen henger nøye sammen med hva Russland er villige til å påta seg av forpliktelser i form av utslippskutt.
- Så langt har de sagt at de er villige til å redusere utslippene med 25 prosent i forhold til 1990-nivå. Da nærmer de seg å ha kompensert for kvotene, men de har fortsatt ikke tatt noen utslippsreduksjoner, sier Bjurstrøm.
Les også
Siste fra seksjon
-
Ny rapport: Himalaya-isen smelter ikke likevel
Forskere overrasket over nye funn, som viser at isnivåene i verdens høyeste fjellkjede ikke har endret seg det siste tiåret.
09 februar 2012 20:30
