-
Panelet har ikke vurdert hvorvidt IPCCs leder Rajendra Pachauri bør trekke seg. Foto: SCANPIXFOTO: ATTILA KISBENEDEK
Skarp kritikk av FNs klimapanel
Det er nødvendig med en dyptgripende reform av FNs klimapanel, mener gruppen som har gransket panelet.
Les også:
Dårlig kildekritikk, manglende muligheter for å ettergå forfatternes konklusjoner og for dårlig tilgang til bakgrunnsmateriale er blant svakhetene i FNs klimapanel. Det kommer frem i en fersk evalueringsrapport, som også konkluderer med at kvalitetssikringen i enkelte tilfeller har vært for dårlig.
- Denne prosessen er et fundamentalt steg for å sikre kvaliteten på rapportene, heter det i rapporten som ble lagt frem av evalueringsgruppen i dag.
Gjorde feil
FNs Klimapanel (IPCC) har blitt beskyldt for flere feil i sine omfattende rapporter om klimaendringene. For å kvalitetsikre opplysningene ba Klimapanelet og FN i mars forskere ved InterAcademy Council gå gjennom klimapanelets arbeid.
Det skjedde etter at panelet fikk kritikk for flere feil i klimarapporten fra 2007. Rapporten er på rundt 3000 sider, og skrevet med hjelp fra tusenvis av forskere fra hele verden. Selve klimapanel har få ansatte, og mangler kapasitet til å gå gjennom eventuell feil.
Blant feilene som dukket opp i 2007-rapporten var opplysningen om at isbreene i Himalaya kom til å smelte innen 2035.
Klimapanelet har tidligere innrømmet at opplysningen ikke hadde vitenskapelig grunnlag.
Tilgjengelig
Evalueringsgruppen mener også at datamaterialet som danner grunnlaget for konklusjonene bør gjøres tilgjengelig for kritikerne.
- Dårlig tilgang til data gjør det vanskelig for brukerne å sjekke kvaliteten på datamaterialet som blir brukt og verifisere konklusjonen som blir trukket, heter det i rapporten.
Den ferske rapporten tar ikke stilling til Klimapanelets hovedpåstand - at klimaendringene er menneskeskapte - men anbefaler likevel klimapanelet en rekke endringer.
Blant totalt 21 anbefalinger er disse:
Aftenposten.no oppdaterer saken.
Les også
Siste fra seksjon
-
Ny rapport: Himalaya-isen smelter ikke likevel
Forskere overrasket over nye funn, som viser at isnivåene i verdens høyeste fjellkjede ikke har endret seg det siste tiåret.
09 februar 2012 20:30
