Fest og glamour på den ærverdige revyscenen Chat Noir lørdag kveld, da de ypperste av det ypperste innenfor norsk humorindustri var samlet for å ta del i årets utgave av Komiprisen. Og selv om Lars Mjøen tidligere i sommer gikk ut og fastslo at Komiprisen nærmest var verdiløs fordi det var de samme navnene som vant år etter år, så ikke det ut til å prege forsamlingen nevneverdig.

Revansjekveld.

Jon Almaas kom rett fra Lillehammer, hvor han hadde syklet Birkebeineren på ny pers, 3 timer og 49 minutter. - Det var fire minutter bak merket, så i kveld skal jeg ta en solid revansj, sa Almaas på vei inn på Chat Noir. En som ikke var spesielt snakkesalig, var finansminister Kristin Halvorsen.- Nei, jeg er inhabil her, du vet jeg er gift med en som driver innenfor bransjen, så her skal jeg klokelig holde munn, sier hun. Thomas Numme og Robert Stoltenberg var begge nominert, men i hver sin kategori, de mente publikumspris og jurypriser var likestilte.- Det er jo egentlig det, men selvsagt er spesielt å få en pris fra folket. Det er tross alt de vi lever av, det er de som er jobben vår, sier Numme.

Dobbeltvinner.

Kari Slaatsveen, som vant pris i fjor, hadde klokkertro på Ingrid Bjørnov. - Ingrid er sikker, trygg, hun har tråkket stier, hun er klok, skarp, så er det noen som fortjener en pris, så er det virkelig henne, sier Slaatsveen. Og slik ble det. Bjørnov fikk virkelig grunn til å juble i går Hun har gjort braksuksess med teaterforestillingen Til Elise , som er en oppfølger av den vel så suksessfulle forestillingen Klassisk Hærverk . Sistnevnte forestilling, som ble spilt 235 ganger, ble forøvrig belønnet med to komipriser i 2004. Før utdelingen på Chat Noir i går kveld var den munn- og fingerrappe kvinnen nominert i tre klasser. Først kunne hun motta prisen for beste forestilling på scenen for selve showet, før hun selv ble kåret til beste kvinnelige artist, revy og komedie.Årets Komiprisutdeling var den åttende i rekken. Bak står revyforfatterforeningen, uavhengige produsenter og TV-produsenter. Med unntak av publikumsprisen Årets morsomste , bestemmes prisene av en jury på ni fagpersoner.- Komiprisen har gradvis vokst seg stor og er blitt en viktig pris, og å bli nominert til Komiprisen er det ypperste bevis på at man har nådd ut til et bredt publikum og skapt latter og glede, sier prosjektleder i NRK, Stian Malme.

Alle gode ting er tre.

Atle Antonsen hadde heller ingen dårlig dag i går kveld. Ikke bare kunne han for andre året på rad stikke av gårde med prisen for beste mannlige artist i revy og komedie, NRK-programmet Uti vår hage 2 , hvor Antonsen spiller på lag med Harald Eia og Bård Tufte Johansen, ble også belønnet med pris. Dette var Antonsens tredje komipris. I 2004 vant han prisen for beste stand up-artist.Årets nykommer ble Morten Ramm. 28-åringen fra Tønsberg er kanskje mest kjent fra stuntreporter i Man Show på TV 2. Han jobber til daglig som tekstforfatter i firmaet Feelgood, som eies av Thomas Giertsen.

På det fjerde. . .

Dagfinn Lyngbø begynner etter hvert også å ha en anselig samling av komipriser hjemme. I går sikret han seg prisen for beste stand up-artist, samme pris vant han også i 2005. Lyngbø vant forøvrig prisen for beste mannlige artist, revy og komedie i 2003. Dermed er den taleføre bergenseren oppe i fire komipriser totalt, og er dermed på delt førsteplass sammen med Nytt på nytt. Han fikk også den kanskje gjeveste prisen av alle. Lyngbø ble stemt frem som vinner av publikumsprisen og kåret til «Årets morsomste»