Den amerikanske debutanten Johs Bazell er blitt fanget vidt for sin debutroman Eksgangster, en uoppfinnsom merkelapptittel for originalen (Beat the Reaper). Den utgis nå i 25 land. Grunnen er at forfatteren skriver fandenivoldsk om hva som helst, intet er hellig. Han har en frapperende evne til å stille det meste av menneskelige foreteelser i grelt lys.

Jeg-person er Peter Brown, assistentlege ved Manhattan Catholic Hospital. Ett er at Peter har så lange vakter at han uopphørlig må kvikke seg kjemisk opp. Om det kom til en medisinsk operasjon, ville denne leser langt ha foretrukket et garasjeverksted fremfor nevnte sykehus. Peter har en fortid som hitman i New Jersey-mafiaen, en dag dukker det opp en kjent pasient med en uhelbredelig sykdom. Peter får et ultimatum: Redd livet mitt, eller så er du selv ferdig.

Tiden som drapsmann og som lege fortelles i vekselvise kapitler. Direkte råspennende er det ikke, men Bazells uærbødigheter gir meget fornøyelig lesning. Så slutter det med autofibulektomi.