Les også:

For første gang får norske barn tilbud om eliteopplæring i musikk i regi av grunnskolen. Det skjer når Majorstuen skole høsten 2011 opppretter en eller to klasser med talentfulle barnemusikere fra 5. til 10. klasse. Planene er ikke endelig klare, men elevene vil trolig få tilbud om fem til syv timer ekstraundervisning innen musikk pr. uke.

Oslos byråd for kultur og utdanning, Torger Ødegaard (H), vedgår overfor Aftenposten at prosjektet er kontroversielt, men avviser at dette er ment som et brudd med enhetsskolen.

–Vi har en regjering som er mer opptatt av enhetsskole og likhetstanke enn resultater på opplæringen. Poenget er at vi må forskjellsbehandle dersom vi skal gi et godt nok tilbud til de aller beste, sier Ødegaard.

Han roser utspillet fra musikkopplæringsmiljøet i fredagens Aftenposten om å få til et løft for unge talenter innen musikk, og er fornøyd med at det «endelig var noen som våget å ta ordet elitesatsing i sin munn».

–Dette skal bli noe helt unikt i Norge. Det er ikke tilfeldig at Majorstuen skole er blitt valgt. Musikkopplæringen her har vært på et høyt nivå i mange år, og med Norges musikkhøgskole og Barratt Due musikkinstitutt i nabolaget, ligger forholdene godt til rette for at vi skal få inn de lærerne som trengs. Mye av lærerkreftene er allerede på plass gjennom Majorstuen skoles egne og godt kvalifiserte musikklærere, sier Høyre-politikeren.

Gratis

Ifølge Ødegaard vil barna som skal plukkes ut til eliteklassene, siles ut gjennom opptaksprøver. Tilbudet er gratis. Oslo har allerede innført et lignende tilbud innen klassisk ballett ved Ruseløkka skole.

–Det er de som har et særlig musikktalent som det skal satses på, sier han.

Unik sjanse

Rektor Marianne Mette Stenberg på Majorstuen skole er svært tilfreds med tilbudet som skolens flinkeste musikkelever nå får.

–Vi får en unik sjanse til å ta tak i nye talenter. Jeg er trygg på at vi klarer å balansere dette på en slik måte at det ikke går ut over det vanlige skolearbeidet og samholdet mellom elevene på skolen, sier hun.

Majorstuen skole har i ca. ti år, som en av få skoler her i landet, hatt faget musisk på timeplanen fra 1. til 4. klasse.

–Målet har vært å gi skolen en spesiell musikalsk profil ved å vektlegge det musiske i mennesket, forklarer Stenberg.

10-åringene og femteklassingene Gilles Teixeira, Max Stokstad, Andrea Lae, Malin Ladina Debrunner og Ayla Heimly er blant elevene som gjennom dette faget har fått grunnopplæring i fiolin.

Ingen av dem er blitt hektet på dette instrumentet foreløpig, men Gilles tar timer i tromming, mens Ayla får opplæring i piano gjennom kulturskolen.

–Vi spiller mest fotball, sier Max og Malin og ler.