Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Aftenposten avslørte i helgen at marmorplatene i det nye operabygget er i ferd med å gulne. Nå får SINTEF en frist på 14 dager med å finne årsaken til problemet.

    FOTO: TOM A. KOLSTAD

– En tidsinnstilt kostnadsbombe

Operaen i Bjørvika er ikke det første praktbygget som har problemer med marmor fra Carrara.

Les også: Sponheim: - Uringul marmor Les også: Krever marmorsvar Misfargingen av marmoren i det nye operabygget er det foreløpig ingen som kan si noe sikkert om. Men det finnes en rekke eksempler på at hvit marmor fra Carrara er dårlig egnet til å kle bygningsfasader. En av de kritiske røstene til denne steintypen er Tom Andersen ved institutt for geofag på Universitetet i Oslo.
Hva mener du om valget av den italienske marmoren? Delta i debatten her.

- Overraskende

- Noen har kalt det en tidsinnstilt kostnadsbombe, og det er jeg enig i, sier han til Aftenposten.no. Han understreker at misfargingen av marmoren kommer overraskende på alle, og at man ikke ville vært garantert å slippe det selv om valget hadde falt på granitt. - Magefølelsen min sier at det i operabygget dreier seg om noe i mørtelen som har trengt inn fra undersiden og reagerer med en av steinens bestanddeler. Men det blir bare gjetning, og har sannsynligvis ingenting med problemene vi kjenner fra bygg i andre land å gjøre, forklarer han. Les også: Snøhetta: - Valget var riktig

Følsom stein

Andersen mener at marmoren er for følsom for ytre påvirkning, og at det derfor er risikabelt å bruke den som kledning på byggverk. - Jeg hører at Statsbygg og Snøhetta sier at marmoren eldes vakrere. Da må jeg si at jeg ikke vet helt hva de tenker på.

Les Statsbyggs reaksjon på kritikken her !

Informasjonsansvarlig for operaen i Statsbygg, Mette Nordhus, sier at de nå har gitt SINTEF en her til å finne ut hva problemet med misfarging skyldes.- Både SINTEF og den italienske leverandøren er i gang med sine undersøkelser, og vi regner med å ha et entydig svar i løpet av 14 dager, sier hun.Forskningssjef Einar Aassved Hansen i SINTEF føler seg trygg på at de vil finne et svar før fristen utløper.- Jeg vil ikke spekulere i hva utfallet blir, men vi vil være klare med dette om fjorten dager, sier han.Problemene med marmor fra Carrara har vært store enkelte andre steder i verden. En amerikansk laboratorietest viste at problemene ikke bare skyldes forurensning, men også temperatursvingninger. Testen konkluderte med at 26 års eksponering for sommer- og vintertemperaturer ville føre til at steinen mistet hele 70 prosent av sin opprinnelige styrke.

Fikk redegjørelse

Fornyings- og administrasjonsminister Heidi Grande Røys (SV) fikk i dag en redgjørelse fra Statsbygg om marmorsituasjonen ved operaen.

Denne redgjørelsen forklarer at misfargingen antageligvis skyldes en kjemisk reaksjon, og at mørtelen som har vært brukt kan være årsaken.

"Det har oppstått en kjemisk reaksjon, kanskje med mørtelen - kanskje noe annet - og mer inne i bygget, enn ute", står det å lese i redgjørelsen.

"...den reaksjonen vi har fått på steinen ikke har sammenheng med det kritikerne av valg av stein sa - nemlig at marmoren ville bli ødelagt pga sur nedbør, kulde, forurensing etc. Dette blir også bekreftet fra SINTEF og en geolog fra Universitet i Oslo (...) Mørtelen som steinen ligger i er også valgt i samarbeid med SINTEF som testet dette på forhånd. Vi har også fått opplyst av SINTEF at misfargingen også kunne skje med granitt, men at marmor er noe mer utsatt.

- Må avvente

- Statsbygg hadde i forrige uke møte med SINTEF og det italienske selskapet som har levert steinen, og selskapet som har lagt steinen på operaen. Sintef har bedt om to ukers tid til å finne årsaken til det som har skjedd, og de vil kontakte andre forskningsmiljøer for å finne ut av det, sier Grande Røys til Aftenposten.no.

- Foreløpig må vi avvente før vi vet noe om omfang, årsak og hva vi skal gjøre med det. Men det er fullt trykk på dette arbeidet, og det er fullt trykk på å få ferdigstillelsen av operaen klar til april neste år, sier hun. Statsbygg skriver i sin redgjørelse at misfargingen "ikke (vil) ha betydning for åpningen av operahuset."

- Misfargingen viste seg når de fjernet noen plater på gulvet. Det er ikek sammenhengende felt, men stykkevis og delt i foajeen, og det samme på taket. Det ser ikke ut til å ha blitt mer, men man må observere og se hvorfor det skjer, og om omfanget vil øke, sier ministeren.

Grande Røys vil bli informert om hva SINTEF kommer frem til, når de leverer sin rapport om 14 dager.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

<b>Finlandia Hall, Helsinki: </b>Det Alvar Aalto-designede konserthuset Finlandia Hall i Helsinki ble ferdigstilt i 1971 med fasade av hvit marmor fra Carrara. Med tiden begynte platene å bue seg og sprekke. Granitt ble vurdert da fasaden skulle byttes ut, men i 1998 ble oppussingen ferdigstilt med marmorplater av samme type som tidligere. I dag er problemene igjen omfattende. FOTO: TOM ANDERSEN

<b>Aon Center, Chicago: </b>Da en av verdens høyeste bygninger ble ferdigstilt i 1973, tok det bare et år før en marmorblokk løsnet og gikk tvers gjennom taket i nabobygningen. Mellom 1990 og 1992 brukte eieren svimlende 80 millioner dollar på å bytte ut marmoren med granitt. FOTO: AP/Charles Rex Arbogast

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise

BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.

Sukkermammas sex-jakt

En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger