Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Bente Erichsen direktør for Nobels fredssenter

- Jeg ser frem til å få jobbe med det viktigste ordet i verden, sier Bente Erichsen.

I går morges informerte Bente Erichsen sine kolleger i Riksteatret om at hun fra april neste år ikke lenger vil være sjefen deres. Da går hun over i stillingen som direktør for Nobels fredssenter. - Jeg hadde uansett bare to år igjen av kontrakten med Riksteateret, og var klar over at jeg måtte finne en ny jobb snart. Dette er jo en enestående sjanse for meg.I løpet av de fire dagene som har gått siden Erichsen fikk vite at hun får jobben, har hun ikke rukket å komme med konkrete planer for hvordan hun skal sette sitt preg på fredssenteret.

- Et møtested

- Jeg har egentlig bedt om en lesepause. Men jeg kan si så mye som at fredssenteret skal bli et møtested, hvor man kan finne informasjon om krig, fred og konfliktløsning. Det skal bli veldig spennende å gi disse begrepene et kunstnerisk og engasjerende uttrykk. En prosjektgruppe har ansvaret for senteret frem til åpningen 11. juni neste år. Det er også denne prosjektgruppen som står for senterets første utstillinger. Erichsen vil dermed få en "buffersone" på omtrent et halvt år, før hun og resten av den permanente staben for fullt tar over ledelsen. Når hun tiltrer i april, vil hennes første oppgave være å bygge opp denne staben.- Det er et stort privilegium å få velge sine medarbeidere selv. Fredssenterets faglige kompetanse skal ligge i skjæringspunktet mellom kultur, politikk, historie og fredsbegrepet. Jeg har en usvikelig tro på at nordmenn duger, og vil primært rekruttere medarbeidere herfra. Men samtidig skal vi selvsagt ha et bredt internasjonalt kontaktnett.

- En naturlig fortsettelse

- Du har tidligere jobbet i nærkontakt med utøvende kunstnere, enten som filmprodusent og -regissør eller som teatersjef. Tror du det vil bli et savn?- Jeg har hele tiden vært i nærheten av kunsten, ja, men jeg har samtidig også hele tiden jobbet organisatorisk og administrativt for at det kunstneriske skal ha best mulige vilkår, at det skal kunne presenteres på best mulig måte til best mulig pris. Slik sett er denne jobben en naturlig fortsettelse av det jeg tidligere har jobbet med. Jeg er jo blitt en eldre dame, og da er det greit å kunne gjøre én siste ting før man legger inn årene. Å gå fra Riksteatret til et annet teater, for eksempel, hadde jeg ikke sett på som like interessant.

Les også

Siste fra seksjon

Født 7. januar 1949 i Oslo. Gift. Journalist i "Vi Menn" 1971-72. Lagde reklame- og kortfilm fra 1971, gikk over til å produsere spillefilmer. Har blant annet laget filmene "Svarte Fugler", "Hustruer - ti år etter", "Over Grensen" og "Folk og røvere i Kardemomme by". Kultursjef i LOOC, Lillehammer 1991-93. Sjef for Hedmark Teater i 1993. Engasjert som instruktør ved teatrets produksjoner i 1990. Har vært sjef ved Riksteatret siden februar 1997. Tiltrer som direktør for Nobels fredssenter april 2005. NOBELS FREDSSENTER Stortinget vedtok i 2000 å opprette et Nobels fredssenter i den gamle vestbanebygningen. Senteret åpnes 11. juni 2005 av de norske og svenske kongeparene. Alle fredsprisvinnerne skal presenteres i senteret. Senteret skal informere om Alfred Nobel og Nobel-systemet. Senteret skal fortelle mer alment om krig, fred og konfliktløsning. Den første tiden vil to sentrale temaer være Midtøsten og apartheid i Sør-Afrika.

Relaterte bilder

<b>Ble bedt om å søke. </b>- Jeg er litt stolt og litt ydmyk, forklarer Bente Erichsen. Fra april neste år er hun ansatt som direktør for Nobels fredssenter. FOTO: OLAV OLSEN

<b>Publikumsvennlig.</b> Leder for Nobelinstituttet, Geir Lundestad, tror fredssenteret blir interessant under Bente Erichsens ledelse. FOTO: OLAV OLSEN

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise

BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.

Sukkermammas sex-jakt

En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger