Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Bobby Bare og Petter Øien fikk flest stemmer i lørdagens delfinale i Melodi Grand Prix i Florø.

    FOTO: SCANPIX

  • Tooji gikk videre i lørdagens delfinale i Melodi Grand Prix i Florø.

    FOTO: SCANPIX

Bobby Bare til MGP-finalen

Den 76-årige amerikaneren Bobby Bare og norske Petter Øien kan bli Norges deltagere i Eurivision-finalen i Baku. 23-årige Tooji kan bli en farlig utfordrer.

Til stor stemning i den siste delfinalen i Florø ble de tre siste finalistene til Melodi Grand Prix i Oslo Spektrum klare i kveld.

Selveste Bobby Bare stilte med cowboyhatt og skinnjakke i norsk Melodi Grand Prix lørdag. Den amerikanske countrymusikeren Bobby Bare har selv skrevet og komponert låten Things Change, som han fremfører sammen med trønderen Petter Øien fra Sie Gubba. Bobby Bare er med sine 76 år eldste artist gjennom MGP-historien. Petter Øien syns det er flott å få delta sammen med musikklegenden.

- Det er det største en vanlig trønder kan være med på, å få spille sammen med denne karen her, sa Øien til programlederen Marte Stokstad.

Og da avstemingen var over kunne programleder Per Sundnes fortelle amerikaneren at han fortsatt må bli i Norge.

-  I am just glad to be here, smilte Bobby Bare.

Prinsen av Persia

23-åringen Tooji var en populær nummer to i Florø. Iført hettegenser fremførte Tooji som heter Keshtar til etternavn, et imponerende sceneshow med streetdans sammen med fire andre artister. Låten Stay er dansbar popmusikk med et orientalsk innslag.

Tooji er født i Iran og kom til Norge ett år gammel. Han har vært programleder på MTV og begynte som fotomodell da han var 16. Siden modellkarrieren startet har han fått mye medieoppmerksomhet og ble blant annet døpt Prinsen av Persia av Aftenposten. Han er utdannet barnevernspedagog, og har jobbet i asylmottak Tooji har skrevet låten Stay sin sammen med to velkjente svenske låtskrivere: Peter Boström og Figge Boström.

Sang om 22. juli

På tredje plass i den siste delfinalen kom Yaseen og Julie Maria med Sammen. Yaseen (16) og Julie Maria (15) er blant de yngste deltakerne i MGP 2012. Låten er skrevet av Sigve Bull og El Axel og hyller Norge og Oslo by i kjølvannet av de dramatiske hendelsene 22. juli i fjor.

De sang om respekt, kjærlighet og forståelse og til slutt kom et helt gospelkor inn og laget en flott finale. De to artistene er blant annet kjent fra NRKs TV-serie AF1.

- Vi klarer å samarbeide selv om hun er fra "vestkanten" Nordstrand og jeg er fra Grønland, sa Yaseen før de to gikk på scenen i kveld.

Nådde ikke opp

Håvard Lothe Band stilte på vokalist Lothes hjemmebane Florø med en syngbar låt om det å bli far,  The Greatest day, men de gikk ikke videre til finalen. Det gjorde heller ikke Silya  (Silje Nymoen), mest kjent fra gruppen Multicyde, som stilte med låten  Euphoria  i kveldens mest utfordrende antrekk. I et forrykende og unorskt sceneshow iført et korsett.

Lise Karlsnes(32) kjent som frontfiguren i popgruppen Briskeby, nådde heller ikke opp med sangen Sailors.

Dette er finalistene:

Malin: Crush

Plumbo: Ola Nordmann

Tommy Fedvang: Make it Better

Nora Foss Al-Jabri: Keeps on Dancing

The Carburetors: Don't Touch the Flame

Reidun Sæther: High on Love

Tooji: Stay

Petter Øien og Bobby Bare: Things Change

Yaseen & Julie Maria: Sammen

I tillegg vil en fagjury plukke ut den 10. finalisten.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise

BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.

Sukkermammas sex-jakt

En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger