• Blant tenåringer er det blitt vanlig både å be om nakenbilder av andre og å sende selv, enten til kjærester eller til nettsteder som deiligst.no der du kan få "poeng" for utseendet ditt.

    FOTO: Skjermdump

Helt vanlig å sende nakenbilder til andre

Ca. 9500 tenåringer opp til 16 år har sendt nakenbilde av seg selv via nett det siste året.

En av fem i alderen 13 til 16 år får uønskede seksuelle kommentarer på nett, men de færreste forteller foreldrene om det, viser Medietilsynets undersøkelse av unge medievaner. Samtidig sender flere tenåringer ut nakenbilder av seg selv enn før, spesielt blant guttene.

Kartlegger fenomenet

For femte gang siden 2003 har Medietilsynet kartlagt hvordan barn og ungdom bruker nett, mobil og medier. I undersøkelsen som legges frem onsdag, kommer det frem at mange tusen barn tidlig i tenårene sender nakenbilder av seg selv til andre:

  • Fem prosent av barna i alderen 13–16 år har sendt nakenbilder av seg selv via mobil eller internett det siste året. Det tilsvarer rundt 9500 ungdommer, eller hver tyvende tenåring opp til 16 år.
  • Dette er en svak økning fra 2010, da 4 prosent svarte at de hadde sendt nakenbilder av seg selv.
  • Antallet gutter som sender nakenbilder, har økt fra 4 til 6 prosent de siste to årene.

Stabilt fenomen

- Vi har stilt åpne spørsmål til ungdommene. Dette dreier seg ikke bare om nakenbilder lagt ut på nettsteder som deiligst.no og penest.no, der ungdom som er opptatt av å få tilbakemelding på kroppen sin legger ut bilder. Dette favner hele gruppen, også de som bare sender nakenbilder til kjæresten, sier Stian Lindbøl, prosjektleder for undersøkelsen Barn og medier 2012 i Medietilsynet.

De kartlegger fenomenet og ser at prosentandelen er ganske stabil fra forrige undersøkelse i 2010. Lindbøl opplever at noen reagerer på tall som viser at tusenvis av ungdommer driver med dette.

- Men samtidig er det viktig å merke seg at 95 prosent av ungdommene ikke sender nakenbilder av seg selv, påpeker han.

- Et pussig frigjøringsprosjekt

Hannah Helseth, forfatter av boken Generasjon Sex, sier den åpenbare grunnen til å offentliggjøre nakenbilder av seg selv er ønsket om oppmerksomhet og positiv bekreftelse fra andre.

- Noen vil kanskje også teste egne og andres grenser. De ser på dette som en pussig form for frigjøringsprosjekt. Noen tror også at det er forventet av dem. Det er blitt legitimt å spørre andre om slike bilder, sier Helseth.

Forfatteren ser flere potensielle problemer med å kle av seg for kamera slik mange nå gjør.

- Alle mennesker ønsker bekreftelse, og i det man stiller kroppen sin til skue, kan man få positive tilbakemeldinger på at man er deilig. Men samtidig stiller man seg laglig til for hugg. Andre kan si negative ting om kroppen din, sier Helseth.

Les også

- Foreldre må bry seg

Noen ungdommer føler seg presset til å gi fra seg nakenbilder, og angrer etterpå.

Hun forteller at spesielt jenter som viser seg slik, kan få "et rykte" på seg og oppleve manglende respekt for egne intimgrenser.

- Det samme kan en hvilken som helst glamourmodell eller stripper fortelle deg: Man får masse positiv oppmerksomhet av å kle av seg, men man opplever også negativ oppmerksomhet og seksuell trakassering. Noen synes å tro at ikke alle kvinner har krav på respekt. Det handler delvis om at kvinners seksualitet fortsatt blir skambelagt og defineres ut fra menns behov, sier Helseth.

Medietilsynets undersøkelse viser også at tenåringer ofte får lite hyggelige tilbakemeldinger. Én av fem i alderen 13 til 16 år har opplevd å få uønskede seksuelle kommentarer på nett det siste året. De færreste, bare 7 prosent, forteller det til foreldrene når dette skjer.

Uperfekt alternativ

17-åringene Anna Lanto og Elise Lystad har startet bloggen Uperfekte jenter for å skape et positivt og alternativt forbilde for ungdommer, spesielt jenter. Der "deiligst.no"- og "penest.no"-sidene flommer over av puppebilder og perfeksjon, skriver disse 17-åringene om det virkelige, uglamorøse tenåringslivet. I dagens Si;D-spalte skriver de om hvor naive ungdommer kan være i bruken av sosiale medier.

- Hvorfor tror dere jenter og gutter sender nakenbilder av seg selv til andre?

- Mange syns nok det er spennende eller pirrende. Det er også en konsekvens av seksualiseringen i dagens samfunn. Å sende nakenbilder er kult, "alle gjør det", beskriver Anna Lanto.

- Hva sier dette om hverdagen til unge tenåringer i dag?

- Jeg tror mange ungdommer er usikre og vil ha oppmerksomhet. Derfor sender de bilder som definitivt gir dem oppmerksomhet, men ofte på feil måte. Alle vil bli elsket, og presset om å være populær er ganske stort, mener Elise Lystad.

Vennene påpeker at det ikke nødvendigvis er noe galt med nakenhet. Det er naturlig. Problemet er å kontrollere hvor nakenbilder havner.

- Det kan bli farlig på mange måter. For det første er det lett å bli manipulert til å sende bilder fordi man er forelsket, og senere oppleve at noen bruker det mot deg. Dessuten kommer de lett på avveie, og det tror jeg ikke mange nok tenker over, sier Lystad.

 

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Hver tredje ser porno

34 prosent av barna mellom 13–16 år har brukt internett til å se på porno-/sexsider. Det er først og fremst gutter som har vært inne på slike sider.

37 prosent av guttene likte det, mot kun tolv prosent av jentene. 21 prosent av jentene syntes det var ekkelt.

Ca. 2000 barn og unge i alderen 9 til 16 år har svart på spørsmål om sin mediehverdag og sine medieopplevelser i Medietilsynets undersøkelse, som er utført av Sentio Research Norge. Kun barn over 13 år har svart på spørsmål om seksuelle opplevelser.

Kilde: Medietilsynets Barn og medier 2012 (spørsmål til barna).

 

Bekymrede foreldre

4 av 10 foreldre til 9–12-åringer er redd for at barna deres skal komme i kontakt med en voksen på nett som ønsker sex.

Foreldre til jenter er mer bekymret enn foreldre til gutter.

3 av 10 foreldre til 9–12-åringer er redd for at barnet deres skal få seksuelle kommentarer via internett.

Kilde: Medietilsynets Småbarn og medier 2012 (spørsmål til foreldrene)

Flere bilder

Blant tenåringer er det blitt vanlig både å be om nakenbilder av andre og å sende selv, enten til kjærester eller til nettsteder som deiligst.no der du kan få

Blant tenåringer er det blitt vanlig både å be om nakenbilder av andre og å sende selv, enten til kjærester eller til nettsteder som deiligst.no og penest.no, der du kan få "poeng" for utseendet ditt. FOTO: Skjermdump

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

- Du skjønner med en gang at de er ektefeller og ikke fedre

Amerikansk fotograf forteller om det prisvinnende barnebrud-bildet hun tok i Jemen.

- Hun gråt da hun skrev det siste kapitlet om Emil

Barnebarnet til Astrid Lingdren forteller om barnebokforfatterens spesielle forhold til Emil i Lønneberget, femti år etter at forfatteren gjorde seg ferdig med det aller første kapitlet i boken.

Tjenester