Her er forslagene til Munch- og Stenersenmuseet
Se alle forslagene i bildeserien ovenfor. Klikk på fanene øverst på siden for å velge mellom Munch/Stenersen- museet og Deichmanske hovedbibliotek.
AV: eirik wallem fossan , ann christiansen
Endelig ble spenningen utløst; I dag åpnet utstillingen av de norske og utenlandske arkitektforslagene for de nye kulturbyggene i Bjørvika. To av de 39 bidragene skal ende opp som Operaens nærmeste naboer.
Det er en arkitekturutstilling av de sjeldne som nå vises på Tullinløkka i Oslo: 20 arkitekter deltar i kurransen om Munch/Stenersen-museet, og 19 om det nye Deichmanske hovedbibliotek. 20 arkitekter deltok opprinnelig her også, men ett bidrag ble diskvalifisert for brudd på anonymitetsreglene.
Har jobbet i hemmelighet
I to uker har de to juryene jobbet i all hemmelighet. Innestengt i «Kunsthallen», paviljongen på Tullinløkka, har de studert, vurdert og diskutert forslagene. De skal fortsette å diskutere frem til 27. mars, da avgir juryene sine innstillinger.
Halvparten i hver gruppe ble direkte invitert til å delta i konkurransen, den andre halvparten ble valgt ut etter en prekvalifisering.
Det er flere verdenskjente arkitekter som vil være med på å forme Bjørvika, som japanske Tadao Ando og britiske Zaha Hadid Architects (begge Munch-museet) og Snøhetta (Deichman).
Anonymisert
Men hvem som har tegnet hvilke forslag, får vi ikke vite. Bidragene er anonymisert. Det er ikke kjent hvilket Deichman-bidrag som ikke lenger er med i konkurransen.
– Ett av arkitektkontorene hadde dessverre gjort det mulig for juryen å identifisere dem. Etter blant annet å ha konferert med konkurransesekretariatet i Norske Arkitekters Landsforbund (NAL), hadde ikke juryen annet valg enn å diskvalifisere bidraget, sier juryleder for det nye hovedbiblioteket, Berit Kjøll.
Utstillingen på Tullinløkka er åpen til 29. mars.
Les også
Siste fra seksjon
-
Orgelet gjenreises i Nidarosdomen
Styret for restaureringsarbeidet har gått inn for orgelbygging på vestveggen. Nå må Riksantikvaren godkjenne at glassmaleriene under rosevinduet dekkes til.
25 mai 2012 17:50
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise
BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.
Sukkermammas sex-jakt
En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.


Kommentarer