Kunst som morsom jobb
I fjor viste Jan Christensen sin kunst i Stockholm og Berlin og var prisbelønnet på Høstutstillingen. Neste måned står Korea for tur, men det blir også studieopphold i Frankrike.
Publisert:
Oppdatert:
Bokstaver og arkitekttegninger er det som kjennetegner Jan Christensens kunst nå. Utstillingen i Galleri MGM som varer til kommende helg, viser begge deler. På den ene siden av rommet et ruvende veggbilde der en skjematisk tegning av utstillingsrommet gjengis sett fra ulike vinkler. På motstående side et lite, underfundig tekstarbeid. En gul post-it-lapp med teksten "How come You're never around anymore?" Som del av det kunstverket inngår stempel slik at budskapet kan mangfoldiggjøres etter ønske.- Vi er vant til å lese bokstaver. En perspektivtegning er ikke alle vant til å lese, men det å gjenspeile det samme rommet på flere måter har jeg arbeidet med lenge, påpeker han. - Du får en filtrert versjon. Veldig nedskåret og enkelt.Til Oslo Kemnerkontor laget han i 2002 et stort utsmykningsarbeid, og der ble også tegninger av interiøret brukt. - Hva er reaksjonene fra brukerne der?- Jeg tror folk forholder seg til kunstverket på en annen måte enn et innadvent, abstrakt verk. De finner igjen sine kontorer i et veggmaleri som er et kunstverk.- Hva er kunst for deg?- Det er ikke noe spesielt eller viktigere enn noe annet. Det er en jobb, men det er morsomt å gjøre en fin jobb.
hardere?- Ja, men i Berlin bor det mange som stiller ut internasjonalt. Det er et hyggelig sted. Muligheten til møte store kunstnere, bli kjent med interessante mennesker, finnes. Og da blir du inspirert. Du kan lære mye.Til utstillingen i Seoul i Sør-Korea i februar skal Jan Christensen lage nye arbeider tilpasset stedet. Og fjoråret var hektisk: Høstutstilling med prisbelønnet deltagelse (samarbeidsprosjekt med Øystein Aasan), Göteborg og Berlin. I tillegg har han hatt andre utstillingsprosjekter, stipender og utsmykningsoppdrag.
Sverige og Tyskland
- Du har din utdannelse fra Kunst- og håndverkskolen i 2000, og har siden fått jobbet i utlandet, Stockholm og Berlin, og fått vise din kunst ute. Det har vært en rask start?- Jeg flyttet til Berlin i 2000 og hadde ikke studio eller noen ting der. Da måtte jeg jobbe på en enkel måte. Jeg jobbet mye på data. Laget design og skisser til veggmalerier.- Hvordan er kontrasten mellom den internasjonale kunstscene og den norske?- Jeg har bodd både i Berlin og Stockholm, og hvert sted har sin lille lokale scene som er viktig. Jeg vet ikke hva man kan si om den internasjonale scene. Det er heller flere kunstscener, og det er alltid en plass for noen. - Men konkurransen erhardere?- Ja, men i Berlin bor det mange som stiller ut internasjonalt. Det er et hyggelig sted. Muligheten til møte store kunstnere, bli kjent med interessante mennesker, finnes. Og da blir du inspirert. Du kan lære mye.Til utstillingen i Seoul i Sør-Korea i februar skal Jan Christensen lage nye arbeider tilpasset stedet. Og fjoråret var hektisk: Høstutstilling med prisbelønnet deltagelse (samarbeidsprosjekt med Øystein Aasan), Göteborg og Berlin. I tillegg har han hatt andre utstillingsprosjekter, stipender og utsmykningsoppdrag.
Viktige stipender
- Det er vel i ferd med å ta av?- Det har vært spennende og veldig gøy. Jeg kan håpe at det skal fortsette, men jeg vet ikke hva som skjer. Jeg har vært heldig og fått stipendier. Det blir blant annet studieopphold i Nice fra februar til mai. Det er finansiert med et fransk stipend.- Da har jeg fått gjort mange skisser og lest litt. I Nice blir det opphold ved en kunstskole. Det er et av de beste stipendene i Frankrike faktisk.Les også
Siste fra seksjon
-
Orgelet gjenreises i Nidarosdomen
Styret for restaureringsarbeidet har gått inn for orgelbygging på vestveggen. Nå må Riksantikvaren godkjenne at glassmaleriene under rosevinduet dekkes til.
25 mai 2012 17:50
Født i København i 1977
Utdannet fra Statens håndverks- og kunstindustriskole i Oslo i 2000.
Separatutstillinger i Oslo, Stockholm, Berlin og Amsterdam og deltagelse på en rekke kollektivutstilinger.
Prisbelønnet på Høstutstillingen i fjor og har mottatt en rekke stipender.
Aktuell med utstilling i Galleri MGM i Oslo og skal i februar stille ut i Seoul.
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise
BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.
Sukkermammas sex-jakt
En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.

