-
Edvard Munchs "Pubertet" har ikke vært stilt ut på minst ti år. Men om det blir å se fra lørdag er usikkert.FOTO: Munch-museet
Munch-museet ikke streikerammet foreløpig
Munch-museet åpner stor utstilling fredag. Hvis vekterstreiken fortsetter, kan museet måtte stenge dørene fra onsdag av.
AV: kaja korsvold
- Utenlandske kjøpere sikret seg Munch-bilder
- Endelig fikk vi nordmenn det inn med et språk vi forstår: Penger
Nasjonalgalleriet har allerede vært stengt i en uke. Fredag har Munch-museet en stor åpningsfest for den årlige sommerutstillingen som trekker to tredjedeler av alle årets gjester til museet.
- Vi klarer å få til åpning og fest tross streiken. Og vi har klart å skaffe vekter slik at vi kan holde åpent ut tirsdag, sier Stein Olav Henrichsen, direktør ved Munch-museet.
Høysesong
Det er høysesong for Munch fra nå og til over sommeren. De fleste turistene som er innom Oslo, vil se museet. Det er på grunn av forberedelsen til utstillingen "Pubertet" at museet har vært stengt en periode. Direktøren forteller at museet den siste uken har måttet avvise mange mennesker i døren.
- Det har vært masse mennesker her, mens Nasjonalmuseet har vært stengt. Sommeren er toppsesong, vi regner med at sytti prosent av de som besøker oss kommer i sommersesongen.
Det er vekterselskapet G4S som utfører den viktige sikkerhetsjobben ved Munch-museet. Museet er etter tyveriet av "Skrik" og "Madonna", og ombyggingen som ble gjennomført etter det, Norges best bevoktede.
- Cirka halvparten av vekterne i G4S er i streik. Vi er i samtaler med vekterselskapet, foreløpig har vi løsninger som gjør at vi kan holde åpent ut tirsdag, sier Henrichsen.
Mange skuffede turister
Ved Nasjonalmuseet som har vært stengt i en uke, har man merket stor pågang av skuffede turister, sier kommunikasjonsdirektør Jean-Yves Gallardo.
Les også
Nasjonalmuseet har blant annet et eget Munch-rom som er populært blant turistene.
- Mange som kommer og vil oppleve nasjonalromantikken eller Munch. Vi har og mange grupper som har bestilt omvisninger som ikke kan gjennomføres. Det kommer mange cruiseskip og busser. Denne tiden er høysesong for et museum som Nasjonalgalleriet, sier Gallardo.
Nysatsing
Både åpningsfesten og selve utstillingen "Pubertet" er en ny satsing fra museets side, forteller direktøreen ved Munch-museet.
- Det er første gang vi gjør det på denne måten. Selve åpningen er forbeholdt inviterte. Men fra klokken 20 har vi åpningsfest for alle med DJ Charlotte Thorstvedt og dans utover natten. Fra klokken 21 blir selve utstillingen stengt, mens festen fortsetter.
Årets sommerutstilling er bygget opp rundt bildet "Pubertet", et av malerens aller mest kjente, som ikke har vært vist frem på mange år.
- Det er et maleri som var i så dårlig forfatning at det ikke kunne vises frem. Vi har brukt nesten to år for å gjøre det klart for publikum. Utstillingskonseptet er nytt. Vi har bygget opp utstillingen rundt "Pubertet". Resten av bildene er knyttet opp mot ulike aspekter ved "Pubertet".
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Verdens beste dansere finner man i Oslo
To av dem som er kåret til verdens beste dansere, danser i Den Norske Opera & Ballett i Bjørvika i Oslo.
19 juni 2013 23:47
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Pass opp: Radiolytting kan koste 250 kroner timen
Radiosendinger som er gratis innenfor trådløst nettverk, kan bli kostbare i mobilnettet.
Lytt når og hvor du vil
AFTENPOSTEN TESTER: NRK er ute med en helt ny og knallgod nettradio. Vi har testet den i et par måneder, og du kan også ta den i bruk – allerede i dag.