Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Don Martin i musikerkollektivet Samvirkelaget nekter å la politiet bestemme innholdet i tekstene deres.</br>

    FOTO: OLAV HASSELKNIPPE

Navngir politimann som drapsmann

- Ikke et angrep på rettssikkerheten, men et forsvar av den, sier Samvirkelaget.

Politiets Fellesforbund protesterte i helgen, da tekstinnholdet i låta "Stopp Volden" fra musikerkollektivet Samvirkelaget ble kjent for offentligheten.

- Teksten er injurierende og i tillegg grovt forhåndsdømmende, sier leder for politiets fellesforbund i Sør-Trøndelag, Bjørn Enge, til NRK.

Samvirkelaget er satt sammen av bandene Hopalong Knut og Gatas Parlament, og Samvirkelagets første album er klart for platehyllene den 21. mai.

Teksten Politiets Fellesforbund reagerer på tar for seg omstendighetene rundt norsknigerianeren Eugene Obioras dødsfall. Obiora havnet i høylydt krangel med de ansatte på et sosialkontor i Trondheim, og døde under pågripelsen da politiet kom til stedet.

Rasistisk motivert?

- Den samme politimannen har vært i søkelyset tidligere. Den gangen handlet det om en vaskehjelp som utløste en alarm i en bank, og da politiet kom til stedet kalte han henne "faens svarting". Og da han pågrep Eugene Obiora gjorde han det altså på en så hardhendt måte at det tok livet av ham, forklarer Don Martin.

Han hevder imidlertid at teksten på det kommende albumet ikke handler om denne ene politimannen.

- Den handler egentlig ikke om denne politimannen spesielt, den handler om politivold generelt. Det kan ikke være slik at politiet er den eneste gruppen i samfunnet som har lov til å bruke vold, da må det i såfall underlegges en langt strengere kontroll, mener han.

- Politiet mener de har et unikt system, men fakta er at de alltid frifinner hverandre og kommer opp med gode grunner til at det var nødvendig å gjøre det de gjorde.

Vil bestemme selv

- Det er helt uaktuelt å la politiet bestemme hva som skal stå i tekstene våre. Dette er en låt som handler om at politiet feier ting under teppet, og så forsøker de å feie dette under teppet ved å sensurere tekstene våre også. Uansett hva som skjer kommer vi til å spille den på konserter, så da må de arrestere oss for å stanse det. Så dumme er de ikke, tror Don Martin.

– Både å stemple en politimann under etterforskning som drapsmann, og å navngi vedkommende, er et av de groveste overtramp jeg har opplevd, sier lederen av Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen, i en pressemelding til NTB.

- Låta er ikke et angrep på rettssikkerheten, men tvert imot et forsvar av den, mener Don Martin.

Politirapporten om Eugene Obioras død er nå klar, men innholdet er fortsatt ikke kjent.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Protestene mot politivold var sterke da Eugene Ejike Obiora ble drept under en pågripelse i september. Bildet på plakaten ble tatt da Obiora gikk ut fra Oslo Katedralskole i 1991.</br> FOTO: GORM KALLESTAD / SCANPIX

Nettverk mot statlig rasisme i Trondheim tok initiativet til et fakkeltog etter dødsfallet.</br> FOTO: GORM KALLESTAD / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise

BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.

Sukkermammas sex-jakt

En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger