Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Vokalist Dave Grohl leverte varene i Telenor Arena.

    FOTO: FOTO:MONICA STRØMDAHL

Fighternes fete fest

Et kontant rifføs, vilt volum og etter hvert fullt sirkus fra de absolutt snilleste gutta i rockeklassen.

«These are my famous last woooooords», vræler frontmann Dave Grohl etter et knapt halvminutt på scenen i stappfulle Telenor Arena. Responsen er sånn passe. Tre låter etter kommer gode, gamle ”My hero”, og salen tar av.

De neste to timene er stort sett en fest av vanvittig trøkk, en endeløs rekke av gitarriff, knallrefreng og energi. Masse energi.

For Foo Fighters anno 2011 skrur sin på scenen nokså beskjedne forsterkervegg på elleve, og kjører over sitt publikum uten antydning til å ville bremse. Herlig nok.

I motsetning til U2s hang til ekstravagant gigantomani, Bon Jovi- og AC/DCs rene nostalgi eller Kanye West og Lady Gagas musikalske og imagemessige galskap, for å nevne noen av artistene som fortsatt er ute på slike monsterturneer, er stadionrocketoget Foo Fighters et omreisende sirkus.

Et rockesirkus gjennomsyret av kvalitet, men også lassevis av varme og vennlighet. Alle skal med, fansen i sentrum. Dave Grohl er selvfølgelig ikke kronet ”the nicest guy in rock” for ingenting.

Derfor består konserten bare av et fåtall låter fra deres siste, sterke album Wasting light, men så godt som hele den to år gamle samleplaten Greatest hits. For det er jo akkurat det Foo Fighters handler om: Hits. Noen storlåter fra hver plate fra starten i 1995 og frem til i dag. Kompromissløse hits, ikke noe vis-vas, hemmelige beskjeder eller vrien melodiføring. Alt rett i rockehjertet.

Å se dette utfolde seg i Foo Fighters største konsert i Norge noen sinne, er en sann fryd. Grohl og gjengen bruker litt mye tid på å dra ut gitarpartiene her og der, men det er fort glemt når allsangen runger gjennom hallen. I ”Times like these”, som vi føler der og da.

Da Foo Fighters fylte Wembley Stadium med 90.000 hysteriske fans for noen år siden, begynte den tidligere så beskjedne Nirvana-trommisen Dave Grohl å grine på scenen av lykke over hva han og bandet har oppnådd.

Fredag kunne alle juble, så til slutt grine med litt. Lett rørt over å se et så ekstremt bra rockeorkester på lag med oss. Fansen. Det er guttene sine, det

Les også

Siste fra seksjon

Sted: Telenor Arena Publikum: 22.000 (utsolgt) Karakter: 5

Bridge burning Rope The pretender My hero Learn to fly White limo Arlandria Breakout Cold day in the sun Long road to ruin Stacked actors Walk Monkey wrench Let it die Generator Wheels Times like these Young man’s blues All my life Skin and bones This is a call Best of you Everlong

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise

BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.

Sukkermammas sex-jakt

En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger