Kjøper teater i julegave

Siri Dannevig og Jostein Gaarder starter kaféteater i Oslo. For 5,9 millioner har de kjøpt Operacaféen med plass til 150 mennesker.

Den bevaringsverdige bygningen i Hollendergaten 8 på Grønland i Oslo ble bygget som metodistkirke i 1895. De siste åtte årene har det vært Operacafé her. For tre uker siden kjøpte ekteparet Dannevig/Gaarder hele gården. Nyttårsaften er de eiere av huset som allerede er registret med nytt navn: CaféTeatret. Til høsten starter virksomheten.- Det var et raskt kjøp. Jeg fant annonsen på Finn, hadde vært her i selskap og visste hva det var. Det morsomme er at jeg fikk 80 operakostymer på kjøpet, sier Siri Dannevig.- Jeg har spøkt med at det er min julegave til Siri. Men vi har jo kjøpt det sammen. Så skal Siri drive det. Det har lenge vært hennes drøm å drive et lite teater, sier Jostein Gaarder.

Teaterbakgrunn.

Forfatteren er blitt en verdensberømt forfatter etter at filosofiboken for barn "Sofies verden", kom i 1991. Nå selger alle Gaarders bøker godt og forfatteren har gjort store penger. Noen av pengene har ekteparet brukt på miljøprisen Sofieprisen på 100 000 dollar, som deles ut hvert år. Her er det Siri som er kunstnerisk leder for festforestillingen i Gamle Logen. Siri Dannevig er utdannet teaterpedagog og har undervist i en årrekke, blant annet på Romerike Folkehøgskole. - Jeg ser for meg små teaterforestillinger kanskje med en skuespiller og en musiker, forfatterkvelder og lignende. Det kan gjerne være latter her, men også tankevekkende produksjoner. Jeg syns det er spennende med ulike typer teater og musikkproduksjoner. Lokalet passer for intime og nære monologer. Dette kan bli en ny arena. Det er en helt ny arbeidssituasjon for skuespillere. Mange av dem har ikke faste jobber. Jeg utelukker ikke heller at det blir noe for barn. - Jeg kan gjerne bidra med å lese opp jeg, sier Jostein Gaarder og hopper lekent opp på scenen og begynner å deklamere.

Ikke bare åndelig føde.

Scenen ligger der alteret lå i den gamle kirken. Den er ikke særlig stor. Ved siden av scenen kommer flygelet som ekteparet også måtte ut og kjøpe før jul. I salen og på balkongen er det både stoler og bord. Både Gaarder og Dannevig syns serveringen blir en viktig del og søker om skjenkebevilling. - Det er hyggelig å kunne se en forestilling med et glass i hånden og ikke måtte gå ut i kulda etterpå, men bli sittende og prate og spise, sier Jostein Gaarder.Utenfor det lille teatret ser du rett opp på Politihuset på Grønland. Dette er off Karl Johan og off Nationaltheatret. Siri Dannevig syns det bare er en utfordring.- Stedet er kanskje ikke så veldig kjent. Men jeg tror denne bydelen får en oppblomstring. Bygningen står på Byantikvarens gule liste og jeg har inntrykk av at kommunens folk bare syns det er hyggelig at det blir teater her, sier Siri Dannevig.

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

JOSTEIN GAARDER (53)

Forfatter,født og bosatt i Oslo. Debutertei 1986 med "Diagnosen og andre noveller".I 1991 kom "Sofies verden", hittil oversatt til 51 språk og solgt i nær 30 mill. eksemplarer. "Appelsinpiken" (2003) er oversatt til 36 språk. Gaarder er dermed Norges mest oversatte skjønnlitterære forfatter. Skatteligningenfor 2004 viser en inntekt på 2 916 998, en skatt på: 1 569 783 og en formue på: 11 578875.Jostein Gaarder og Siri Dannevig giftet seg i 1974. De har et annet stort prosjekt sammen - stiftelsen Sofieprisen som deles ut hvert år i Oslo. Prisen er på hele 100 000 dollar og er en av verdens største miljøpriser. Den ble opprettet i 1997 av ekteparet.

Flere bilder

- Er det ikke fint? Ekteparet Jostein Gaarder og Siri Dannevig skal eie det lille teatret sammen. Men kona blir sjef og skal drive både teater og kafévirksomheten. Den lille bygningen ble bygget for Kampens Methodist Menighed i 1895. FOTO: SIGNE DONS

Metodiskirken ble bygget om til operakafé i 1993. Fremdeles eksisterer mange av detaljene fra den fine, lille kirken. FOTO: SIGNE DONS

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Predikantens datter filmet sin fars siste reise

Søndag kveld sendes dokumentaren Predikanten på NRK1. Der forteller Elisabeth Kleppe historien om sin far, Finn Kleppe, som i 60 år reiste rundt som predikant. - Kallet hans var viktigst. Vi savnet alltid han, men han savnet ikke alltid oss, forteller hun.

Stjal superkjendisenes klær og smykker for å bli som dem

CANNES (Aftenposten): Sofia Coppola tar et bitende oppgjør med dyrking av kjendiser og reality-TV i det som kan bli en av sommerens store ungdomsfilmer.

Tjenester