NRK stopper dokumentar
NRK bidro med en kvart million kroner til Erling Borgens nye dokumentar "Et lite stykke Norge". Likevel nekter kanalen nå å sende det ferdige produktet.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
I dokumentarfilmen "Et lite stykke Norge" forteller Erling Borgen om hvordan Norge er langt mer involvert i krig, borgerkrig, tortur og terror enn det både politikere og medier forteller. Blant annet hevder han at norske marinefartøyer deltok i transporten av krigsmateriell til Irak, at norskeiet radarutstyr ble brukt til invasjonen av Irak, og at norskproduserte eksplosiver brukes i den mye brukte Hellfire-raketten.
Spleiselag.
Det tok Borgen atten måneder å lage dokumentaren, som kostet en million kroner. Det hele var et spleiselag mellom institusjonen Fritt Ord, Norsk filmfond, TV-stiftelsen Innsikt, som eies av Borgen selv, og NRK. Sistnevnte betalte 250 000 kroner. Denne uken fikk Borgen beskjed fra fjernsynsledelsen i NRK at de likevel ikke vil sende dokumentaren.- Jeg er både overrasket og sjokkert over meldingen, ikke minst fordi jeg og min researcher var i et møte med seks NRK-sjefer sist mandag. Her ble vi bedt om å dokumentere 60 ulike utsagn som settes frem, vi dokumenterte samtlige. NRK har ikke oppdaget en eneste feil. Signalene vi fikk, gjorde at vi var helt sikre på at dokumentaren ville bli vist, sier Borgen.- Usaklig og ubalansert.
I begrunnelsen fra fjernsynsledelsen i NRK blir Borgen blant annet beskyldt for ubalansert kildevalg og usaklighet.- Jeg føler dette handler vel så mye om ytringsfriheten. Spørsmålene rundt Irak-krigen, folkeretten, våpen og krigsbidrag er en debatt som går over hele verden, og som jeg trodde NRK ville legge til rette for å videreføre. Ved å stoppe denne dokumentaren, hindrer NRK en nødvendig debatt om liv og død, sier Borgen.Aktiv deltagelse.
Underveis i prosessen har NRK deltatt aktivt i redaksjonsmøter i Borgen Production. NRK har også mottatt flere uklippede versjoner av dokumentaren. Likevel var det først denne uken at fjernsynsledelsen valgte å droppe programmet. - Jeg har laget over 60 dokumentarer i mitt liv, men aldri før har jeg møtt så mange stengte dører, hos tidligere statsråder og innen våpenindustrien, sier Borgen.Aker Kværner.
Etter det Aftenposten erfarer, skal forholdet mellom NRK og Borgen ha endret seg etter at NRK-ledelsen mottok et brev fra Aker Kværner. Et av elementene i dokumentaren omhandler nemlig at Aker Kværner har utført 327 oppdrag på den mye omtalte Guantanamo-basen. - Tror du avslaget hadde noe med dette brevet å gjøre?- Det kan jeg ikke kommentere offentlig, sier Borgen.- Vitner dette om politisk sensur?- Jeg er veldig trygg på innholdet i denne filmen, og jeg stiller meg derfor uforstående til at NRK ikke ønsker å sende den.Avviser press
Fjernsynssjef Annika Bjørnstad avviser at det ligger politiske føringer bak avgjørelsen om å droppe Borgen-dokumentaren.- Det ligger en helhetlig vurdering bak denne beslutningen. Dokumentaren består av syv ulike sekvenser med ulikt innhold, som på hver sin måte har bidratt. Noen steder er det bredden og relevansen i forhold til kilder, andre steder er det bruken av virkemidler, type musikk og montasje, sier Bjørnstad.- Bruken av 250 000 kroner spiller dermed ingen rolle?- Det er en risiko vi tar, også på egne produksjoner, spesielt innenfor undersøkende journalistikk. Noen prosjekter blir det noe av, andre ikke. - Ligger det politiske føringer?- Overhodet ikke, hverken politiske eller økonomiske vurderinger ligger til grunn. Det er kun presseetiske hensyn i forhold til Vær Varsom-plakaten.- Frykter dere en dom i Pressens Faglige Utvalg (PFU)?- Vi har en plikt som redaktører å vurdere alle programmer ut fra pressens Vær Varsom-plakat. Etterhvert lærer vi gjennom erfaring hva PFU legger vekt på og ikke, og da tar vi hensyn til det. Det handler ikke om frykt, mer hvordan vi utøver vår redaktørrolle.- Har NRK mottatt et brev fra Aker Kværner?- NRK har det, ja, men jeg har ikke lest det.- Hva hadde dette brevet å si for utfallet?- Overhodet ingenting.Dagsrevyen har to ganger vist utdrag fra "Et lite stykke Norge". Planen ville vært å sende på en av de eksisterende dokumentarflatene, enten i "Brennpunkt" eller "Fakta på lørdag".Valle krever svar av Giske
SVs utenrikspolitiske talskvinne Ågot Valle krever at kulturminister Trond Giske må svare for NRKs sendenekt.Sist lørdag hadde Erling Borgen en lukket visning av sin nye dokumentarfilm "Et lite stykke Norge", der var stortingspolitiker Ågot Valle til stede. Hun reagerer nå kraftig på at NRK har valgt ikke å sende dokumentaren.- Dette er veldig alvorlig, og bør absolutt får konsekvenser. NRK er en viktig del av den infrastrukturen som skal til for å sikre ytringsfriheten. Da kan vi ikke godta et angrep på ytringsfriheten derfra, sier hun. Valle understreker at det er i kraft av rollen som almenkringkaster at NRK skal stimulere til en kritisk debatt rundt sentrale spørsmål som folkeretten, krig og fred.Nå vil hun sende et brev til kulturminister Trond Giske, som NRKs generalforsamling, for å kreve svar. Hun håper samtidig filmen kan bidra til å presse frem en gransking rundt Norges bidrag i en krig landets regjering var imot.- Hvilke konsekvenser mener du dette bør få for NRK?- Det er ikke opp til meg å avgjøre, men noen må det få.Les også
Siste fra seksjon
-
Whitney Houston er død
Funnet død på hotell dagen før Grammy-showet.
12 februar 2012 03:25
Relaterte bilder
Erling Borgen mener å ha grundig dokumentasjon for alle påstander han kommer med i filmen "Et lite stykke Norge". FOTO: ANDERS KNUDSEN

Kommentarer