Styremedlem uten å vite det
Ellen Horn og Tom Remlov ble før helgen oppnevnt til nye eksterne representanter i Kunsthøyskolens styre - uten at de selv visste om det.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Det har vært mye turbulens rundt Kunsthøgskolen i Oslo (KHiO). Nå har skolen fått ny rektor, Cecilie Broch Knudsen, og før helgen ble nytt styre oppnevnt. Til to av de nye styremedlemmenes store overraskelse.- Det er helt uaktuelt for meg å gå inn, det kan jeg ikke påta meg. Det har jeg ikke kapasitet til, sier teatersjef Ellen Horn. Det er mindre enn to uker siden at hun fikk den arbeidskrevende oppgaven som styreleder for Den Norske Opera. Det er derfor en svært overrasket teatersjef som mottar beskjeden fra Aftenposten om at hun nå også er oppnevnt til styremedlem ved Kunsthøyskolen.
Sondering.
Hun forteller at hun for "mange måneder siden" ble kontaktet av direktøren ved KHiO, Erling Wist, og sa seg interessert. Men det opplevde hun bare som en sondering på et tidlig tidspunkt og ingen endelig forespørsel.- Når departementet tar den endelige avgjørelsen, mener jeg det er vanlig praksis at de spør, sier Horn, som understreker at det er på grunn av hennes nye oppdrag i operastyret at hun ikke kan gå inn i KHiO-styret.- Jeg vil tro at de ikke vet at jeg har fått styreledervervet i Operaen, men det virker litt rart, sier Horn.Men det visste Kunnskapsdepartementet.- Vi leser aviser, vi også, sier Toril Johansson, ekspedisjonssjef i universitets- og høyskoleavdelingen.På ferie.
Hun forteller at brev om oppnevnelsen gikk ut samme dag før helgen både til skolen og til de nye styremedlemmene. Problemet er at Ellen Horn er på ferie, det samme er Tom Remlov, påtroppende operadirektør.Også Remlov sier at han opplevde henvendelsen fra Kunsthøyskolen for lenge siden som en forespørsel om han var villig og i stand til å påta seg et slikt verv - men at han siden ikke har hørt noe mer. Han ville sett det som rimelig med en forespørsel fra departementet.Han synes også det hadde vært greit å få vite om oppnevnelsen fra oppdragsgiver før pressen. - Det er ikke uvanlig, sier han.Remlov understreker at han har sagt ja, og står ved det. - Med min nåværende posisjon er det rimelig at jeg deltar i Kunsthøyskolens liv og virke, sier han og viser til at KHiO har en rekke utdanninger som grenser mot operaens verden.Kan finne en annen.
Ifølge ekspedisjonssjef Toril Johansson baserer Kunnskapsdepartementet seg på institusjonenes egne forslag til nye styremedlemmer, og at det er reelle forslag som er klarert.- Men dere visste at Ellen Horn i mellomtiden var blitt styreleder i Operaen. Skjønte dere ikke at det kunne bli litt mye?- Det har jeg ingen kommentar til. Hvis virkeligheten har endret seg for henne, kan hun ta kontakt med oss. Hvis hennes ønske er at hun likevel ikke kan påta seg dette, kan vi utnevne en annen.Ifølge Johansson er det ikke vanskelig å finne andre. På listen fra høyskolene må man føre opp flere mulige kandidater, og KHiO er en interessant institusjon.- Forslaget fra KHiO er datert 18. februar, fire og en halv måned siden. Mye kan ha skjedd i mellomtiden?- Jeg har ingen mening om det, det er helt avhengig av den opprinnelige samtalen mellom personen og institusjonen. Kjensgjerningen er at det nye styre skal være på plass 1. august, det er en stor prosess.Direktør Erling Wist ved Kunsthøyskolen bekrefter at skolen fikk brev fra departementet om oppnevningen sist fredag. Det var han som kontaktet mulige styremedlemmer for ca. fire måneder siden.- De svarer jo at de er interessert, men det er pådet tidspunktet - det kan skje mye med folk i mellomtiden, for eksempel med Ellen Horn, sier han.Les også:
Les også
Kommentarer
Debatten vil bli moderert i ettertid
Siste fra seksjon
-
10 tips til en hyggelig kveld
Torsdag starter Skeiv Weekend.
19 juni 2013 10:44
NYTT STYRE
Departementetsvedtak om nytt styre:Leder:Kunsthøyskolens rektor, Cecilie Broch Knudsen.Eksterne styremedlemmer: Operadirektør Tom Remlov, teatersjef Ellen Horn, direktør for Ultimafestivalen Geir Johnson og direktør i Utlendingsdirektoratet Ida Børresen. I tillegg er de ansatte og studentene ved skolen representert i styret.
KUNSTHØGSKOLEN I OSLO
Ble etablert 1. august 1996 ved samorganisering av fem selvstendige høyskoler:Statens håndverks- og kunstindustriskole, Statens Kunstakademi, Statens teaterhøgskole, Statens balletthøgskole og Statens operahøgskole.Fra 1. august i år er Cecilie Broch Knudsen rektor.Består avtre fakulteter: Scenekunst, Visuell kunst og Design. Alle tre fakultetene samlokaliseres rundt den gamle Seilduksfabrikken på Grünerløkka.Vanligstudietid er 3- 4 år. KHIO har for tiden 19 utdanningstilbudI alt ca. 500 studenter og 181 ansatte. Kilde: Wikipedia, Dagbladet, KHIOs nettside
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Europeisk film vant mot Hollywood
Frankrikes kulturelite jubler etter seieren mot Hollywood-imperiet, siden film, TV og video ikke skal med i frihandelsavtalen mellom EU og USA.
Pass opp: Radiolytting kan koste 250 kroner timen
Radiosendinger som er gratis innenfor trådløst nettverk, kan bli kostbare i mobilnettet.