Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Den siste An-Magritt, Heidi Gjermundsen Broch i høstens musikal på Det Norske Teatret.

    FOTO: ERIK BERG

Ble raskt teater og film

Det tok Johan Falkberget nesten 20 år å fullføre de fire bøkene om An-Magritt. Bare året etter, i 1960, var hun på teaterscener og i 1969 også på lerret.

An-Magritt er ikke minst udødeliggjort gjennom Liv Ullmanns tolkning i Arne Skouens film, der hun kjører malm i bitende kulde. Filmen, som bygger på den første boken, ble så populær at en haug med småbarn ble oppkalt etter henne.I dag skal det være rundt 200 mennesker i Norge som går rundt med dette navnet. I slutten av september kommer en del av dem, i regi av Falkberget-Ringen, til Det Norske Teatret for å se sin navnesøster i aksjon. Musikalen ble første gang satt opp på Trøndelag Teater i 1988, og på ny i 2004.

I gruvene.

Handlingen i romanserien er fra et gruve- og bergverksmiljø i siste halvpart av 1600-tallet - et miljø som Falkberget kjente svært godt; han jobbet selv i gruvene som ung gutt.Men bøkene er fremfor alt sagaen om lausungen An-Magritt som kjemper seg gjennom armod, dumskap og fordommer til et helstøpt menneske - og der kjærligheten til slutt seirer, påpeker Jon Høsøien, som skriver om "Opprøreren An-Magritt" i musikalprogrammet. En opprører mot gammel skikk og sed, mot mannfolk og maktapparat, mot fjernstyring fra eiere i Trondheim, København og Amsterdam og mot den danske kongemakten. Ifølge Falkberget selv er An-Magritt-bøkene et bilde på det norske folkets oppvåkning.Historien fungerer bra som musikal, mener Jon Ryen, leder av Falkberget-Ringen. Han har sett begge oppsetningene på Trøndelag Teater og gleder seg til å se Oslo-versjonen.

Ikke Røros.

Handlingen foregår ikke på Røros, som mange feilaktig tror, men i bygdemiljøet utenfor. Det er viktig å vite for å forstå handlingen, ifølge Ryen, som forteller at Falkberget selv sa at han var veldig lei av å høre om "Røros-jenta An-Magritt".Det er et problem å vekke interessen for Falkberget blant yngre lesergrupper, forfatteren faller lett ut av lærebøker og pensum, ifølge Falkberget-Ringen. Samtidig er han nå aktuell i andre sammenhenger: For to år siden kom operaen "Den fjerde nattevakt" og nå igjen An-Magritt-musikalen. Selv om det er historiske romaner så er det tidsaktuelle, allmennmenneskelige ting han skriver om, påpeker Ryen.- Hva opplever du er det viktigste budskapet i "An-Magritt"?- Det er vel å bevare troen på at det går an.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Ingrid Bergstrøm i An-Magritt, Trøndelag Teater 2004. FOTO: KNUT BRY

En av de aller første An-Magrittene, Astrid Folstad på Nationaltheatret i 1960, sammen med hjulmakerlærlingen Pontus, Bernt Erik Larssen, i Ellen Isefiærs regi. FOTO: STURLASON

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger