-
Bergljot Engeset, Knut Bjørnsen, Erik Bye og Bjørn Bryn var alle en del av Frokost-TV da det startet opp i 1983.</br>FOTO: NTB arkiv / SCANPIX
NRK legger ned Frokost-TV
Nå er det slutt, 25 år etter at Erik Bye og Knut Bjørnsen startet opp.
Frokost-TV tar kvelden, skriver NRK på sine nettsider. Motivasjonen skal være at NRK vil vinne tilbake helgen.
- Vi er ikke misfornøyd med jobben som har vært gjort på Frokost-TV, sier NRK-sjef Hans-Tore Bjerkaas til Aftenposten.no.
- Vi satser tungt på en del områder, og da må vi ta pengene fra et eller annet sted. Denne gangen er det Frokost-TV som rammes, forklarer han.
Sparer 30 millioner
Pengesummen som spares skal være rundt 30 millioner kroner, og pengene skal, ifølge Bjerkaas, brukes til å lage mer norskprodusert drama, mer underholdning – og ikke minst til det digitale arkivet.
- Digitalisering og tilgjengeliggjøring av arkivet er et kjempeprosjekt. Det er et krav fra våre eiere at dette arkivet i størst mulig grad blir åpent for allmennheten, og det krever store ressurser, forklarer han.
TV2 vant morgenkrigen
NRK-sjefen er åpen på at konkurrenten TV2 har vært sterkere enn dem i morgenmarkedet, og at det er noe av grunnen til at han nå kaster inn håndkleet.
- De kom i gang med ordinære sendinger tidligere enn oss, de lager gode programmer og har lengre sesonger enn oss. Men det er viktig for oss å understreke at vi ikke gir opp morgentilbudet vårt av den grunn. Det vil bli sendt nyheter i både NRK1 og NRK2, vi har barnesatsingen NRK Super, vi skal fortsette å være sterke på radio, og vi har et bra nettilbud, mener han.
Vil bli bedre i helgen
Bjerkaas tillater seg å være gåtefull når han blir bedt om å komme med konkrete eksempler på hva de 30 millionene skal brukes til, men noe røper han likevel:
- Vi kommer til å styrke helgesatsingen vår. Der møter vi skarpere konkurranse, og det er viktig for oss å sikre oss på akkurat det området.
NRK Frokost-TV flyttet i september i fjor til splitter nytt studio på Youngstorget i Oslo. Det er ikke avgjort hva som skal skje med dette lokalet, skriver NRK.
TV2 takker for konkurransen
I redaksjonen hos God Morgen Norge i TV2 er stemningen god.
- Det var ganske overraskende. Vi hadde én konkurrent, og nå er den borte, sier redaktør Ida Dypvik.
Takker for konkurransen
Hun mener at NRKs beslutning om å legge ned Frokost-TV oppleves som en seier, men berømmer samtidig sine kolleger i NRK for innsatsen.
- Hadde de tatt oss igjen, ville de aldri lagt ned programmet. Sånn sett føles det som en seier. Men de har også mye av æren for at vi har blitt så gode. Vi har vært nødt til å skjerpe oss hver dag for å vinne, og nå må vi klare det uten dem. Det blir rart, tror hun.
Mindre kamp om gjestene
Dypvik vil imidlertid ikke overdrive betydningen av at konkurrenten forsvinner, selv om hun innrømmer at det nok er en og annen annonseselger som trommer seg lystig på magen.
- Det er det sikkert, ler hun. – Men vi i redaksjonen kan jo bare fortsette å gjøre det vi gjør. Fordelene for oss er først og fremst flere seere, men også mindre kamp om gjestene, og det kan nok være behagelig, mener hun.
Les også
Siste fra seksjon
-
Whitney Houston obdusert
Rettsmedisinere har obdusert avdøde Whitney Houston, men kan ikke si noe om dødsårsaken.
13 februar 2012 07:45

Kommentarer