Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Det ble mye medietrykk på The Black Sheeps etter at de vant MGP jr.-finalen i Århus. Det resulterte i en intern oppvask i NRK. Her blir Agnete Johnsen filmet av NRKs egen prosjektleder, Eva Rutgerson Bie.

    FOTO: ARVE HENRIKSEN

Oppvask etter MGP

Mediedekningen av MGP Nordic har ført til intern oppvask i NRK. Flere av kanalens egne redaksjoner trampet over streken i forhold til de unge deltagerne.

Da The BlackSheeps forlot Århus i Danmark søndag formiddag, var de tydelig slitne. Mye skyldes trykket fra under oppholdet på dansk jord. I går var det duket for intern oppvask i NRK, etter at flere av deres egne redaksjoner ble vel ivrige overfor de unge deltagerne.

Flere opplevde av dem å bli ringt opp personlig, både fra Nattradioredaksjonen og Sámi Radio, uten at dette var klarert med den norske prosjektledelsen.

–Overtramp.

–Det å ringe direkte til barna er et ganske stort overtramp. Min holdning er i utgangspunktet at pressen har en jobb de skal gjøre, og jeg ønsker ikke å legge hindringer i veien for det. Likevel synes jeg barna skal få fred etter at de offisielle pressetreffene er unnagjort, sier prosjektleder for MGP jr. i NRK, Eva Rutgerson Bie.

Blant annet ble reporterne i Sámi Radio kastet ut av hotellet de bodde på, det samme hotellet som The BlackSheeps bodde på.

–De ble kort og godt for nærgående. Det ble ganske invaderende for ungene at de ikke fikk gå i fred inne på hotellet uten at de hadde en mikrofon eller et kamera opp i ansiktet. Dette handler mye om distriktskontorer som har vært vant til å ha lettere tilgang til sine lokale helter. Når det så tar litt av, og blir litt Beatles-tilstander over det, kan det være vanskelig å ha forståelse for at det ikke er like enkelt å ha like nær tilgang som tidligere. Vi reagerte på at ivrigheten tok litt overhånd, sier hun.

Opplesning.

Kort tid før finalen lørdag kveld fikk nordisk presse høytlesning fra pressens egen vær varsom-plakat fra Rutgerson Bie. Dette reagerte flerepå.

–Jeg ville gjerne minne om at dette handler om barn. De fleste mediene respekterte dette, men det var noen unntak, deriblant vår egen Sámi Radio. Er dette fordi det er barn, eller at distriktskontorer føler de har et eierskap til sine, men glemmer settingen når ting blir litt større, sier Rutgerson Bie.

Hun var også klar på at alle nasjonale medier måtte intervjue begge de norske finalebandene. Det fikk NRK Ukeslutt erfare. De ville kun ha intervju med de fire fra Finnmark. Da de måtte ta begge, trakk de seg.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger