Utskrift er sponset av InkClub InkClub

– En seier for skapende mennesker

Glad Mauseth får erstatning av NRK etter sex-scene.

Les også:
– Dette er en seier for oss skuespillere, for skapende mennesker. Det har ennå ikke gått opp for meg, men jeg er sikker på at dette vil få mange positive virkninger for oss som skaper. At når man skaper noen ting, så er det ikke fritt frem for alle, sier Gørild Mauseth på telefon fra Italia. Hun er svært lettet og glad over å ha fått medhold i Oslo tingrett.Mauseth reagerte da NRK i programmet Store Studio viste en sexscene fra filmen «Brent av Frost» i forbindelse med en parodi av denne scenen i en ny film. Hun reagerte spesielt på at Store Studio inkluderte de siste to sekundene hvor Mauseth vises naken, og at klippet ble også ble lagt ut på NRKs nettsider.

Tung kamp

Skuespilleren sier at det har vært en tøft å ta opp kampen mot NRK.– Det er veldig ubehagelig å være uenig med noen i utgangspunktet, ubehagelig å skulle si at andre har gjort deg urett. Men det mest ubehagelige er den urett som er gjort mot deg. Tiden vi lever, går så fort. Alle grenser henger opp i luften – og ingen setter ned foten. Klart det kostet meg å sette ned foten, å si at dette har gått over en grense, sier Mauseth til Aftenposten.no. Skuespilleren sier at hun er glad for at hun hadde mot til å gjøre det, og at hun opplever seieren som en inspirasjon til å skape videre.– Dette er også en seier for kunstnerisk frihet, sier hun.

Vant på alle punkter

Da Aftenposten snakket med Mauseth, hadde hun bare kommet til side 16 i dommen fra Oslo tingrett. – Men jeg har fått bekreftet fra min advokat og Skuespillerforbundet at jeg har vunnet på alle punkter. Jeg får mange hyggelige telefoner nå, det er fantastisk. Og jeg vil takke alle som har støttet meg, fra min mann til min familie, venner, ikke minst mine kolleger, Skuespillerforbundet, teatersjefer, regissører og ikke minst mitt publikum.Hun sier at hun fulgte sin fornuft og sitt hjerte da hun sa ja til rollen for mange, mange år siden.– Jeg takket ja til å være med i en film som heter «Brent av Frost», der denne scenen også var med, vel vitende om det. Men jeg ba om beskyttelse, og det har vært respektert i alle disse årene. NRK spurte ikke engang. Mange spør ikke og sier det er lettere å få tilgivelse enn tillatelse – i dette tilfelle ble det ikke spurt om noen ting.

Les også

Siste fra seksjon

  • Houston hedres på Grammy Awards

    Alicia Keys, P. Diddy og Clive Davies hyllet sangerinnen på førfesten, Jennifer Hudson vil gi en spesiell fremførelse under selve Grammy-utdelingen i natt.

Relaterte bilder

FOTO: Indrelid, Trygve

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger