Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Et knippe bøker er til liten nytte for bibliotekene utenfor byene.

    FOTO: CARL MARTIN NORDBY

Disse har aldri vært utlånt

Manglene ved Kulturrådets innkjøpsordning for sakprosa går hardest ut over distriktsbibliotekene. I Alta støver bøkene ned i hyllene.

I går fikk innkjøpsordningen for sakprosa refs fra politisk hold da Trine Skei Grande i Stortingets kulturkomité hevdet at bibliotekene ikke får det de ønsker seg, og at ordningen ikke fungerer etter hensikten.

En ringerunde til bibliotekene bekrefter at ordningen har liten nytte for bibliotekene utenfor de store byene, og at mange av bøkene aldri blir lånt ut.

– Bommer kraftig.

– 80 prosent av bøkene vi får gjennom innkjøpsordningen ville vi aldri kjøpt inn ellers, sier Ole David Østli, ansvarlig for faglitteratur ved biblioteket i Alta.

– Hvis hensikten med ordningen er å gi bibliotekene bøker lånerne vil ha, bommer de kraftig. Det er en overvekt av tunge fagbøker om litteratur, samfunnsfaglige essays og kulturteoretiske verk. Det går det lite av her. Mange av bøkene vi har fått har aldri blitt lånt ut, forklarer han.

Østli tror imidlertid at innkjøpsordningen har en funksjon.

– En del av hensikten er vel å støtte produksjonen av faglitteratur i Norge, og det er viktig. Men i et folkebibliotek blir titlene ofte lite relevante.

Fungerer i Oslo.

Seksjonsleder Berit Unheim ved Deichmans hovedbibliotek mener innkjøpsordningen fungerer bedre i Oslo, men forstår Alta-bibliotekarens frustrasjon.

– Manglene ved innkjøpsordningen rammer mindre biblioteker i større grad enn de store. Vi kan kjøpe inn de titlene vi ikke får gjennom innkjøpsordningen, mens størrelsen på budsjettene hos bibliotekene i distriktene ikke tillater dem å kjøpe inn bøker i samme omfang som vi gjør, forklarer hun.

Utfordrer Bibliotekforeningen.

– Det er viktig at bøkene blir lest, men innkjøpsordningen er et kulturpolitisk virkemiddel for å styrke produksjonen av faglitteratur i Norge, sier Sindre Hovdenakk, medlem av Kulturrådets vurderingsutvalg for innkjøpsordningen.

– Jeg kan forstå at folkebibliotekene irriterer seg når det til stadighet dukker opp bokkasser de ikke har bedt om. Men de har budsjetter til å kjøpe inn titler som ikke kommer inn under ordningen. Debatten rundt ordningen er uansett viktig, og jeg vil gjerne utfordre Bibliotekforeningen til å komme med et samlet utspill i denne saken, sier han.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Noen av bøkene som har blitt distribuert til Alta bibliotek gjennom innkjøpsordningen, men aldri lånt ut: Eikemo, Marit – SamtidsruinarGotaas, Thor – Løping Isaksen, Torbjørn Røe – Høyre om! Krefting, Ellen og Anne Beate Mauseth (red) – Mennesket John Erik Riley og Mattis Øybø – Amerikanske tilstander Olsson, Tommy – Knust Slagstad, Rune (Sporten) – En idéhistorisk studie Økland, Einar – Kant-i-kant Aarnes, Asbjørn – Lyset i nord.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger