• Byråkratene i Kunnskapsdepartementet, Jørgen Haavardsholm og Nina Teigland, innrømmer at det er mye formelt og vanskelig språk i departementene, og ønsker derfor Språkrådets nye ordliste velkommen.

    FOTO: TRYGVE INDRELID

Byråkratspråket skal bort

Vet du hva som skal skje hvis du får beskjed om at huset ditt skal erverves? Hvis nei, frykt ikke. Ved hjelp av en ny ordliste vil Språkrådet dette stive, oppstyltede språket til livs.

–Hæ?!

Nina Teigland, rådgiver i Kunnskapsdepartementet (KD), er rådløs. Hun har ikke peiling på hva ordet avhending betyr. Heller ikke beføyelse, eller forføyning. Men hun er ikke alene. Språkrådet har nå sett seg lei på formelt og oppstyltet språk i det offentlige, og har derfor gitt ut en veiledning kalt Kansellisten. Her skal stivbente byråkrater finne alternativer til såkalte kanselliord. Ord som skrives, men ikke brukes muntlig.

–Skulle tro jeg var tilbake på 1880-tallet når jeg hører disse ordene. Veldig bra hvis vi klarer å luke dem ut, sier seniorrådgiver i KD, Jørgen Haavardsholm.

–Disse ordene trenger jeg ikke! supplerer byråkrat-kollega Teigland.

Utfordrende. Hverken hun eller Haavardsholm føler seg personlig truffet av Språkrådets veiledning. De er heller unntakene i et statlig byråkrati som – ifølge Språkrådet – bugner av tung språkføring.

–Det er mye upresist språk i departementene. Her sitter det folk med all slags bakgrunn, og ikke alle er bevisste på språket de bruker. Kansellisten kan hjelpe til med en bevisstgjøring, sier Teigland.

Haavardsholm innrømmer at det er en utfordring å være klar og tydelig i kommunikasjonen med folk flest.

–Det er noe enklere for underliggende etater som ofte henvender seg til en noe smalere målgruppe, slik som Lånekassens unge kundegruppe. For oss i departementene kan det være noe vanskeligere å kommunisere klart, presist og enkelt, fordi vi henvender oss så bredt, sier Haavardsholm, som får støtte fra kollega Teigland.

–Det er lettere å uttrykke seg tydelig når man selv står frem i teksten, men en byråkratisk skrivestil skal jo være nøytral og upersonlig. Derfor er dette en utfordring, sier hun.

Barrière. Sammen med Direktoratet for forvaltning og IKT, har Språkrådet siden 2008 jobbet med prosjektet «Klart språk i staten». Utenom Kansellisten, er nettstedet Klarsprak.no etablert – spekket med språkråd til byråkrater. Kodespråket skal til livs. Informasjonssjef i Språkrådet, Svein Arne Orvik kaller det hele et «demokratiprosjekt».

–Språket skal ikke være en barrière mellom myndigheter og enkeltmennesker, språket skal ikke stå i veien for forståelsen. Folk må kunne forstå sine rettigheter og plikter. Når folk får et brev fra det offentlige som de ikke forstår, så er det et demokratisk problem. Alle tjener på at byråkrater bruker ord som brukes i dagligtalen, sier han.

–Hvem er verst?

–De som skriver på denne måten, er ofte påvirket av lovspråket. En juridisk tekst skal være presis, men en tekst som er beregnet på et større publikum, skal også være forståelig. Det som er gangbart i juridiske dokumenter, fungerer ofte dårlig i tekster med informasjon til publikum om rettigheter og plikter, sier Aud Anna Senje, rådgiver i Språkrådet.

–Har dere eksempler på særlig problematiske ord?

–Beføyelse brukes en del i forbindelse med kjøp og salg. Kjøper man for eksempel et digitalkamera, så følger det ofte med et dokument hvor dette ordet brukes, sier Senje.

Kultur. Tilbake i KD.

–Hvorfor skriver byråkrater på denne måten?

–Jeg tror mye av dette dreier seg om departementskultur. Interne begreper repeteres, og det å bryte denne språklige barrièren blir en utfordring, sier Haavardsholm, som for drøye fem år siden leverte en doktorgrad ved Universitetet i Oslo.

–Jeg så det samme ved Universitetet i Oslo. Også der er det vanskelig fravike det seriøse fagspråket. Forskere som er flinke til å formidle, blir jo ofte internt i fagkretsen kritisert for å være sleivete og upresise. Både i departementene og ved universitetene strebes det etter å formidle presis kunnskap, men det er alltid en

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Kansellisten

Ordliste utgitt av Språkrådet. Hensikten er å begrense stivt, byråkratisk språk. Skal primært være en veiledning for saksbehandlere i staten. Del av prosjektet «Klart språk i staten», et samarbeid mellom Direktoratet for forvaltning og IKT og Språkrådet. fakta

Flere bilder

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Ray Manzarek fra The Doors er død

Ray Manzarek, som sammen med Jim Morrison dannet den amerikanske rockegruppa The Doors, er død.

Ny bok forteller om norsk fangemishandling

Norske FN-soldater brukte hunder for å true og skremme fanger i Libanon, avslører en ny bok. Amnesty reagerer med sjokk.

Tjenester