Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Årets riksmålspris er tildelt lyriker og romanforfatter Rune Christiansen.

    FOTO: SARA JOHANNESSEN/SCANPIX

Riksmålspris til Rune Christiansen

Lyriker og romanforfatter Rune Christiansen er tildelt årets riksmålspris for romanen Krysantemum.

Riksmålsforbundet gir Christiansen påskjønnelsen for det de kaller hans elegante og finstemte prosa og mener at forfatteren befester sitt ry som en av norsk skjønnlitteraturs fremste stilister.

Rune Christiansen debuterte som poet i 1986 med Hvor toget forlater havet. Han har utgitt ni diktsamlinger, foruten romaner, essays og gjendiktninger. Krysantemum er hans syvende roman.

Tidligere har Christiansen mottatt Halldis Moren Vesaas-prisen (i 1996), Språklig samlings litteraturpris (i 1998) og Dobloug-prisen (i 2003). For Fraværet av musikk mottok han Osloprisen for beste roman utgitt i 2007.

Riksmålsforbundets pris for beste barne- og ungdomsbok er tildelt Taran L. Bjørnstad for hennes ungdomsroman med den kryptiske tittelen DBY. Det er en forkortelse for debut, og Riksmålsforbundet mener at den er skrevet «grusom og ærlig, tøff og kjærlig».

Riksmålsforbundet deler ikke bare ut årlige priser til forfattere, forbundet hedrer også den årsrapporten fra næringslivet som de finner best.

Entreprenørselskapet Veidekkes årsrapport ligger etter forbundets mening over de fleste. Selskapet skriver «et moderat bokmål/riksmål, der setnings- og periodebygningen er bra og man gjennomgående ser en enkel, jordnær, dagligdags tone», heter det i juryens begrunnelse.

©NTB

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger