-
Marte Stokstad blir vist rundt i hjembyen til Per Sundnes, Bodø.FOTO: ARVE HENRIKSEN
MGP-markedsføring verd millioner
En delfinale i Melodi Grand Prix kan ha en markedsverdi for det lokale arrangementsstedet på opptil 27 millioner, viser undersøkelse.
AV: arve henriksen
I morgen er Bodø vertsby for årets andre delfinale i Melodi Grand Prix. Interessen for å bli delfinale-arrangør er stor. Mindre blir den neppe etter at medieovervåkerbyrået Retriever har regnet ut markedsføringsverdien som en delfinale gir det lokale arrangementsstedet.
Undersøkelsen ble utført på oppdrag fra Dinamo Story etter delfinalen i Skien 8. februar i fjor. Sendingen denne lørdagen var på 1 time og 12 minutter, hvor presentasjonen av Grenland var på fem minutter. I løpet av hele sendingen ble Grenland/Skien nevnt 16 ganger på cirka ett sekund hver gang. Hele sendingen ble sett av 1,1 millioner seere. Estimert annonseverdi for kun de sekundene der Skien eller Grenland ble nevnt eller vist, anslås til 1,9 millioner kroner.
Utnyttes.
– Selv om disse postkortene er litt klisjéaktige i formen, er de veldig viktige. Blir dette gjort riktig, kan de lokale arrangørene virkelig utnytte denne anledningen godt, sier medieanalytiker Kristina Nilsen hos Retriever.
Retriever har også sett på hele programmets eksponering og markedsføring for hele regionen. Det ga en estimert annonseverdi på rundt åtte millioner kroner.
– Dette estimatet er gjort ut fra en formel vi bruker til å regne ut annonseverdien. Det er selvsagt ikke mulig å tallfeste hvor mye et slikt program egentlig er verdt. De åtte millionene er basert på hva det ville ha kostet å kjøpe denne sendetiden på TV2, sier Nilsen.
Medieomtale.
I undersøkelsen har selskapet også sett på verdien av medieoppslagene før, under og etter delfinalen. Samlet gjennomgikk selskapet 120 papiraviser og tidsskrifter, rundt 800 nettaviser og nettsider, samt nyhetssendinger fra etermedier som TV2, P4 og NRK. Annonseverdien for denne medieomtalen hadde en estimert verdi på nærmere 19 millioner kroner.
Årets delfinale er Bodøs femte på rad. Det tror ikke Nilsen trenger å slå dårlig ut.
– Det ligger jo en etablert merkevare i bunn, og det skal selvsagt mer til å øke kjennskapen til noe som allerede er kjent enn eksempelvis for Ørlands del, som arrangerte delfinale for første gang. Men samtidig er kontinuitet viktig, det handler også litt om hvordan Bodø som by klarer å skille seg ut fra de andre og vise frem sine fortrinn, sier hun.
For i Bodø er entusiasmen fortsatt stor. Foran fjorårets delfinale utførte Avisa Nordland en spørreundersøkelse blant 600 bodøværinger over 18 år, om hvorvidt byen burde arrangere flere delfinaler. 79 prosent svarte ja, 11 prosent var imot.
– Det er selvsagt vanskelig å verdsette dette i kroner og øre, men for Bodøs del har dette i alle fall bidratt til et sterkere samarbeid mellom aktørene i næringslivet. Det har skapt en felles entusiasme, som har dratt med seg andre ting, sier direktør Åshild Movik i Bodø næringsforum.
Prosjektleder Anne-Britt Norø i Team Bodø, som er lokalansvarlig for MGP, mener at MGP har gitt distriktet en viktig profilering gjennom TV-ruten.
– Næringslivet her oppe legger i alle fall stort vekt på den profileringen byen og distriktet får på TV, og oppfatningen er at den har vært veldig bra. I tillegg har vi fått en tilleggsgevinst rent indremedisinsk for alle som bor her oppe, sier Norø.
Hjemmebane.
Per Sundnes synes det er stor stas at hjembyen hans fortsatt vil arrangere delfinale.
– De ser jo at dette skaper mye oppmerksomhet og at Bodø blir synlig. I tillegg er etableringen av Parkenfestivalen hver høst et direkte resultat av Melodi Grand Prix i Bodø, sier Sundnes.
Les også
Siste fra seksjon
-
Whitney Houston er død
Funnet død på hotell dagen før Grammy-showet.
12 februar 2012 03:25
