Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Gruppeleder i Moss Frp Erlend Wiborg reagerer på Per Christian Browns utstilling «Widerstehe doch der Sünde» på Galleri F15. Her fra serien «Power Play» fra 2008.

    FOTO: PER CHRISTIAN BROWN

Frp-politiker advarer mot sexutstilling

Fremskrittspartiet vil skåne barn mot sterk kunst på Galleri F15 i Moss.

– Det går ikke an å vise slike bilder med sadisme, sex, blod og nazisme i kommunale lokaler og attpåtil på et sted hvor det kommer en masse barnefamilier, sier Erlend Wiborg, gruppeleder i Moss Frp, til Moss Avis.

Det dreier seg om Per Christian Browns utstilling «Widerstehe doch der Sünde» som nå vises på Galleri F15.

Frp-politikeren har tidligere kritisert byens ordfører Paul-Erik Krogsvold (Ap) for å ville stenge en strippeklubb i byen. Nå håper Wiborg at ordføreren vil ta grep overfor Browns utstilling. Dette tok han opp i et møte i formannskapet mandag.

– Det er vel en viss forskjell på Galleri F 15 og en strippeklubb. I tillegg har jeg ikke kunstfaglige kvalifikasjoner til å overprøve ledelsen ved galleriet, svarer Krogsvold til Moss Avis.

Wiborg ønsker at støtende utstillinger i fremtiden skal plasseres steder hvor barn ikke har like lett tilgang. I det minste ønsker Frp-politikeren aldersgrense på slike utstillinger.

Opp i bystyret



Wiborg varsler at Frp vil ta utstillingen opp som en interpellasjon i det førstkommende bystyremøtet.

– Dette hadde vært helt greit i et privat galleri. Jeg reagerer på at bilder med vold, sex og blod stilles ut i lokaler som Moss kommune eier og hvor det vanker barnefamilier. Det er jo ikke til å unngå at barn får se dette, sier Wiborg til avisen.

– Ikke et vrimleareal



Galleridirektør Dag Aak Sveinar konstaterer at F15 først og fremst er et kunstgalleri.

– Vi skal provosere, og dette er et galleri for voksne, og ikke et vrimleareal. Det står dessuten skilt ved inngangen at denne utstillingen anbefaler vi at barn ser sammen med voksne. I tillegg sier vi i fra til lærere som skal ta med seg skoleklasser hit at de bør ta en titt alene først, og se om de vil ta med seg ungene til akkurat denne utstillingen.

– Men den gir jo også grunnlag for refleksjoner rundt nazismen, homofili og vold. Og dette møter jo ungene overalt i dagens samfunn. Her kan man diskutere dette i en trygg ramme med voksne. Det mener vi er positivt, sier Aak Sveinar til Moss Avis, som snart inviterer til et seminar om sensur i kunsten.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

  • Houston hedres på Grammy Awards

    Alicia Keys, P. Diddy og Clive Davies hyllet sangerinnen på førfesten, Jennifer Hudson vil gi en spesiell fremførelse under selve Grammy-utdelingen i natt.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger