Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Trine Skei Grande (V).

    FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN

Opprørt over museenes pengekrise

Opposisjonen krever at Regjeringen tar grep for å få løst museenes vedlikeholdskrise som Aftenposten skrev om i går.

Les også:

– Jeg vil fremme forslag om at Regjeringen lager en strategisk plan for hvordan kulturminner på museer kan ivaretas, sier Olemic Thommesen, Høyres kulturpolitiske talsmann.

– Aftenposten tar opp en viktig sak ved å belyse utfordringene museene har slitt med lenge. Jeg tror Regjeringen vegrer seg for å sette inn store økninger til museene, fordi de blir varige. Det bør i det minste gis et økonomisk engangsløft for at museene får løst sine store utfordringer på vedlikeholdssiden, mener Thommesen.

Grunnleggende krise

– Aftenposten belyser en grunnleggende krise i museene. Den er alvorligst for samlingsforvaltningen, men også for nyutvikling, som det ikke er penger til. På museer verden rundt opplever jeg at det satses mye spennende på nytenkning, men i Norge blir nasjonale nøkkelinstitusjoner hele tiden satt på vent, sier Venstres Trine Skei Grande.

Hun karakteriserer museumsmeldingen fra Regjeringen som utrolig lite forpliktende.

– Også den varslede planen for samlingsforvaltning har behov for konkretisering, mener Skei Grande. Hun ønsker seg en rask økonomisk opptrappingsplan til museene fra Regjeringen.

Ib Thomsen (FrP.) vil be kulturministeren presentere en oversikt over vedlikeholdsbehovet for museenes kulturbygninger.

– Når vi har denne oversikten kan vi kartlegge vedlikeholdsbehovet og øremerke midler til vedlikehold, sier Thomsen.

Plan kommer

Kulturminister Anniken Huitfeldt etterkommer museenes krav om å arbeide for en nasjonal plan for samlingsforvaltning. Den skal omfatte alle deler av museenes samlinger.

– Vi skal starte arbeidet med en slik nasjonal plan. Forberedelsene er allerede så vidt i gang, opplyser kulturminister Anniken Huitfeldt (Ap). Hun er enig i at det er store utfordringer å ta fatt i når det gjelder forvaltningen av museenes samlinger.

– Det er behov for bedre oversikt, registrering, utbygging av konserveringstjenester og bedre magasiner. Når det gjelder samlingsforvaltning, har Norges museumsforbund kommet med veldig mange gode utspill. De ser behov for koordinering på nasjonalt nivå for å bevare og utvikle samlingene.

– Museene sliter med å vedlikeholde alle bygningene sine. Samlingene eser ut av stadig nye gjenstander. Mange steder er magasinkapasiteten sprengt. Bør museene avhende mer av bygninger og samlinger, Huitfeldt?

– Dette gjelder faglige spørsmål. Jeg stimulerer gjerne museene til å diskutere avhendelse, men avgjørelsene er museenes. Det er forskjell på gammelt og masseprodusert nytt, påpeker kulturministeren.

Samfunnsrollen

Nå er strukturreformen med sammenslåtte museer stort sett gjennomført. I museumsmeldingen som ble behandlet i Stortinget forleden, skisseres en nytt hovedfokus. Fra nå av skal det legges vekt på faglig kvalitet og utvikling av museene.

– Hva ligger det i at et overordnet perspektiv for en slik utvikling er museenes samfunnsrolle?

– Museene forvalter en kulturarv som alle bør få tilgang til. De kan sette viktige aktuelle spørsmål på dagsordenen. Her har det skjedd mye de siste årene. Akershusmuseet lagde en utstilling om svineinfluensa november 2009 og stilte blant annet følgende spørsmål: Tar myndighetene ansvar, eller er det bare hysteri? Norsk Teknisk Museums utstilling Sanatoriebarn høsten 2008 dokumenterte overgrep mot tuberkulosesyke barn på sanatorier på 1950-tallet. Flere aviser fulgte opp. Det er en spennende utvikling at museene stimulerer eller provoserer til debatt, sier Huitfeldt.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

I går belyste Aftenposten museenes utfordringer. Halvparten av museenes 5000 kulturhistoriske bygninger forfaller. Variasjonene i bygningenes tilstand er store. En betydelig del av bygningsmassen har setnings- og råteskader. Museenes samlingsforvaltning og magasinforhold preges også av store etterslep.

Relaterte bilder

Kulturminister Anniken Huitfeldt (Ap) lover en nasjonal museumsplan. FOTO: CHARLOTTE WIIG

Klikk på bildet for større versjon. FOTO: GRAFIKK: ANNE GJERTSEN

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger