-
Det som skjer mellom klokken 21.25 og 22.25 på NRK1 og SVT1 hver fredagskveld er verdt usannsynlige summer. Det merker særlig artistbransjen. En opptreden på «Skavlan» er verdt flere millioner reklamekroner.FOTO: Gorm Kallestad / Scanpix .
-
Det som skjer mellom klokken 21.25 og 22.25 på NRK1 og SVT1 hver fredagskveld er verdt usannsynlige summer. Det merker særlig artistbransjen. En opptreden på «Skavlan» er verdt flere millioner reklamekroner.FOTO: SCANPIX
Reklameplakat verdt millioner
Tre minutters opptreden på «Skavlan» betyr ti millioner kroner i reklameverdi for artistene, ifølge medieekspert.
AV: kjetil kopren ullebø , bodil garvik , guro istad
I kveld spiller det svenske bandet Eldkvarn på «Skavlan». Et nokså ukjent band for mange av oss, men etter kveldens opptreden kan realiteten være en ganske annen for svenskene.
- Det eksploderte etter at guttene gjorde «Hallelujah» på Skavlans program «Først og sist» i 2006. Det er det jeg kaller et «Skavlan moment», sier manager i Playroom Management, Jan Fredrik Karlsen.
- I løpet av timen etter at de hadde spilt hos Fredrik Skavlan, hadde vi solgt ut alle billetter til samtlige konserter, forteller Karlsen til bt.no.
Ti millioner Donkeyboy
Guttene han snakker om er selvsagt Alejandro Fuentes, Kurt Nilsen, Aksel Holm og Espen Lind. Og Fredrik Skavlans talkshow er ikke blitt mindre populært siden den gang. Nå er også svenskene hektet, og det som serveres mellom klokken 21.25 og 22.25 hver fredagskveld, blir ofte en «snakkis» de kommende dagene.
Donkeyboy er nok et eksempel på det. Etter at Donkeyboy hadde vært hos Skavlan, klatret låten «Ambitions» fra 25. til tredjeplass på den svenske hitlisten. Uken etter var den på førsteplass. Morten Wiberg, TV- og radiosjef i mediebyrået Carat Norge, har regnet ut nokså nøyaktig hvor verdifullt innslaget var.
- Donkeyboys innslag var på tre minutter og fem sekunder. Det betyr ca. 3,2 millioner kroner i reklameverdi, basert på det norske universet. Forutsetter vi at det er litt over tre millioner seere i Sverige, kan vi anslå reklameverdien til rundt 10 millioner, sier han.
- Usannsynlig viktig
Teoretisk sett kan man si at hvert sekund av tre minutter og fem sekunders opptreden på «Skavlan» er verdt 54.054 kroner i reklameverdi for artistene, gitt tallene til Carat-sjefen.
I praksis er det ikke helt slik.
- Det er de første tretti sekundene som har høyest verdi, presiserer Morten Wiberg.
Ingenting slår uansett reklameverdien av en «Skavlan»-opptreden, mener han:
- Det har hatt enorm verdi for Donkeyboy. I Sverige var «Ambitions» den mest nedlastede sangen på Itunes i etterkant av programmet. Det er usannsynlig viktig å være med på «Skavlan». Det er det beste programmet å være med i, mener Wiberg.
Jan Fredrik Karlsen presenterer et noe mer nyansert bilde.
- Uansett om man lanserer en artist eller produkt, ønsker man mest mulig oppmerksomhet. Da er det fint både å være i BA, BT, VG, på VGTV, i radio, på «Senkveld» og på «Skavlan». Man må tenke på hva som passer best. Hvem som er målgruppen, og så plassere der det passer. Det er en hard kamp om oppmerksomheten, sier Karlsen.
- Vi har hatt flere besøk med artistene våre på «Skavlan», og vi jobber hardt for å få det til. Men noen ganger passer det bedre med «Senkveld».
Fra null til topps
Hadde Donkeyboy spilt på «Senkveld» på TV2, hadde reklameverdien vært betraktelig lavere, ifølge Morten Wiberg.
- Jeg vil anslå reklameverdien av en «Senkveld»-opptreden for Donkeyboy, med samme opptreden som på «Skavlan», til litt under to millioner kroner. «Senkveld» har færre seere, og programmet har heller ikke samme standing hos folk flest.
Morten Wiberg er ikke i tvil om hva han hadde gjort om han var PR-ansatt i plateselskap:
- Jeg ville definitivt prøvd å innynde meg hos Skavlan og medarbeiderne der. Man må på TV.
- Er det ukjente artister som har mest å hente på en «Skavlan»-opptreden?
- Å gå fra null til topps er jo en voldsom stigning. Som Melody Gardot, som var totalt ukjent i Norge før «Skavlan». Dagen etter var hun den mest nedlastede hos Itunes.
Rush i platebutikken
Men også veletablerte artister har mye å hente på et «Skavlan»-besøk, sier Morten Wiberg.
- Mange kjente artister får en voldsom oppsving etter en slik opptreden. Som for eksempel Sissel Kyrkjebø og Odd Nordstoga, som var der sammen.
Alle som har noe å selge bør prise seg lykkelige om de blir invitert til det populære talkshowet, mener Morten Wiberg.
- Som Märtha og engleboken - hun solgte usannsynlig mye etter å ha vært på «Skavlan».
Rush i platebutikken
Platekompaniet følger nøye med på hvem som skal opptre på «Skavlan». Butikksjef hos Platekompaniet på Torgallmenningen, Øyvind Åsebø, forteller at det ofte blir et lørdagsrush etter artisten som spilte på «Skavlan» kvelden i forveien.
- Vi følger nøye med på hvilke artister som skal være hos «Skavlan» når vi bestiller varer. En del plateselskaper bruker det i reklamemateriellet også, det kan for eksempel være klistremerke på coveret til platen hvor det står at artisten har vært hos «Skavlan», sier Åsebø.
Les også
Siste fra seksjon
-
1,3 millioner så Tooji seire
- Med en slik støtte i ryggen MÅ jeg vinne!
13 februar 2012 11:59
