-
Lars Helle overtar sjefstolen i Dagbladet.FOTO: BERIT ROALD/SCANPIX
Helle blir Dagbladet-redaktør
Lars Helle, ny redaktør i Dagbladet, tror avisens opplag fortsatt vil synke noe før det flater ut.
AV: arve henriksen, kaja korsvold
Lars Helle(47)har vært konstituert som sjefredaktør siden hans forgjenger Anne Aasheim trakk seg tidligere i år. Når rogalendingen nå får stillingen på permanent basis blir det hans sjette lederstilling i Dagbladet siden 2001. Dagbladets nye frontfigur vil ikke være med på at han har fått den verste jobben i norsk presse.
- Det er mange som har prøvd å skape bilder av hvor forferdelig det er å være i Dagbladet. Men det er ikke så ille som folk vil ha det til. Det går alltid litt bedre her i huset enn folk tror. Jeg er ganske komfortabel med å være her.
Sier Lars Helle, som går til en avis som har gått ned 41 000 i opplag bare de fire siste årene. Dagbladets siste bekreftede opplag var på 105 000, i praksis er det i dag trolig godt under 100 000. Helle syns ikke dette er ille.
- I 2009 gikk vi med overskudd. I inngangen til 2010 går vi med overskudd. Selv om ikke det er tvil om at opplaget fortsetter å falle tror jeg det flater ut. Man må også ta hensyn til at 1,3 millioner mennesker leser en Dagblad-tittel hver dag. Og vi har et ekstremt raskt voksende mobilnettsted.
- Kaller Dagbladet seg fortsatt en radikal avis?
- Ja, det ligger i avisens grunnsetninger. Ikke i partipolitisk forstand, men radikal og utfordrende.
- Hvordan skal du redde avisen?
- Vi har klart å holde stand mot de mange truende farer. vi må fortsette å bli tydeligere og sikre nyhetene og Magasinet og bestå som landets ledende kultur- og debattavis.
- Er det ikke litt frekt å bruke ord som "radikal" og "ledende kulturavis" om Dagbladet?
- Nei, det er ikke noen motsetninger der. Det er et faktum at Dagbladet er Norges viktigste kulturavis. Det ligger ikke bare i journalistikken, men også i opplevelsen, det vil si at vi har Dagbladets Magasinet.
- Mange mener at Dagbladet har hatt flere sex- og kjendisforsider i det siste. Stemmer det?
- At Dagbladet har flere tydelige og gode tabloidforsider er viktig. For meg er tabloid et hedersbegrep. Det er ikke noe feil med sex og kjendiser. Dagbladet skal være et mentalt friminutt i tillegg til en debatt og kulturavis.
Les også
Siste fra seksjon
-
Unike kongebilder i ny bok
Bildene er de første kjente fargefotografiene av daværende kong Haakon VII og kronprins Olav. De ble tatt i London i 1942 av John Cyril Alfred Redhead.
11 februar 2012 20:43
