-
Premiere på Rogaland Teater, Treningstimen. Ari Behn og prinsesse Märtha Louise var fornøyde etter premieren. *** Local Caption *** Premiere på Rogaland Teater, Treningstimen. Ari Behn og prinsesse Märtha Louise var fornøyde etter premieren. FOTO: Premiere på Rogaland Teater, Treningstimen. Ari Behn og prinsesse Märtha Louise var fornøyde etter premieren. *** Local Caption *** Premiere på Rogaland Teater, Treningstimen. Ari Behn og prinsesse Märtha Louise var fornøyde etter premieren.FOTO: FREDRIK REFVEM
- En utrolig spennende prosess
Prinsesse Märtha Louise synes det var sterkt å se mannens ord bli levendegjort av andre.
AV: rolf frøyland/aftenbladet.no
Les anmeldelsen: Prematur debut
Onsdag hadde Ari Behns «Treningstimen» urpremiere på Rogaland Teater.
Det var en tydelig stolt prinsesse som møtte pressen etter at mannens dramatikerdebut var vel gjennomført i Teaterhallen i går kveld.
Märtha Louise var imponert over måten både regissør Kim Sørensen og de tre skuespillerne valgte å tolke teksten, sier hun til Stavanger Aftenblad.
Prinsessen leste det første utkastet for to og et halvt år siden og var godt fornøyd med hvordan det ferdige produktet ble seende ut. Hun innrømmer at det er mye Ari i stykket.
«Kjempejobb»
– Det har skjedd mange forandringer på den tiden. Men det har vært en utrolig spennende prosess å følge med på, sier hun til Aftenbladet mens skuespillerne skåler i champagneglass i bakgrunnen.
– Det var spesielt å se hvordan personene på scenen håndterte teksten. Det ble på en annen måte enn jeg hadde tenkt.
– Hva gjorde sterkest inntrykk?
– Å se stykket iscenesatt – å se teksten bli levendegjort. Skuespillerne gjorde en kjempejobb.
Fem-seks utkast
Manusforfatter Ari Behn virket både lettet og glad da premieren var unnagjort.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: Fredrik Refvem
– I løpet av hele prosessen har jeg skrevet fem-seks utkast. Vi måtte ta noen klare valg som jeg er godt fornøyd med i dag, sier han og smiler.
«Treningstimen» blir beskrevet som et utleverende kammerspill og en trekantfarse om selviscenesettelse, forgjengelighet og lek med klisjeer. Stykket handler om hvordan den rike og maktsyke Anton Sommerfeldt skal få sin kjente skuespillerkone Lydia Behrens til å gjøre comeback etter et alvorlig sammenbrudd.
Han leier inn en personlig trener – som etter hvert utvikler et tett og noe problematisk forhold til Lydia.
- Ekstremt tøff
Flere venner av Ari Behn og prinsesse Märtha Louise var til stede under premieren i Stavanger i går. Skuespiller Kåre Conradi var blant dem hadde lest deler av teksten før gikk opp den røde løperen og satte seg i salen.
– Jeg leste det første manuset til Ari. Der spesielt spennende å se hvordan skuespillerne har gjort det til sitt stykke, forteller Conradi og legger til at han kommer til å se stykket flere ganger.
– Vi trenger flere forfattere inn i teaterverdenen. Aris måte å skrive på er ekstremt tøff; hans tankemåte og språk gjør seg godt for scenen
Les også
Siste fra seksjon
-
Coen-brødrenes hyllest til de mislykkede musikere
Ekstatiske anmeldere slår fast at Inside Llewyn Davis er en av Coen-brødrenes aller beste filmer. Oscar Isaac gjør sin første store hovedrolle, og imponerer som sanger og gitarist.
19 mai 2013 16:42
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Predikantens datter filmet sin fars siste reise
Søndag kveld sendes dokumentaren Predikanten på NRK1. Der forteller Elisabeth Kleppe historien om sin far, Finn Kleppe, som i 60 år reiste rundt som predikant. - Kallet hans var viktigst. Vi savnet alltid han, men han savnet ikke alltid oss, forteller hun.
Stjal superkjendisenes klær og smykker for å bli som dem
CANNES (Aftenposten): Sofia Coppola tar et bitende oppgjør med dyrking av kjendiser og reality-TV i det som kan bli en av sommerens store ungdomsfilmer.