Svenskene overser kvinnene

Bare ni kvinner har fått Nobelprisen i litteratur de hundre år prisen har eksistert. - Den svenske Nobelkomiteen består bare av menn, sier forfatteren Nan Bentzen Skille.

I år er det 100 år siden Nobelprisen ble innstiftet og 75 år siden Sigrid Undset fikk den. Det var med nød og neppe vår eneste kvinnelige nobelpristager fikk den gjeve prisen. Herrene i Stockholm mente at man ble trett av å lese om Undsets innviklede kvinneskjebner. Fremdeles er det bare menn i den svenske Nobelkomiteen for litteratur og bare ni kvinner har fått litteraturprisen mens den har bestått. Komiteens fem medlemmer velges blant Svenska Akademiens 18 medlemmer, som for tiden bare består av 17, fordi forfatteren Kjerstin Ekman har meldt seg ut i protest. Av Akademiens medlemmer er 14 menn og hele 13 er over 70 år. Gjennomsnittsalderen er så høy fordi medlemmene er valgt på livstid. Den norske forfatteren Nan Bentzen Skille syns svenskene burde "look to Norway".- I dag mottar Shirin Ebadi fredsprisen i Oslo. Hun er valgt av Nobelkomiteens seks medlemmer, tre kvinner og tre menn, alle under 70 år. I Norge sitter komiteen i seks år. Ebadi føyer seg inn i rekken av prisvinnere som inkluderer kvinner som Aung Suu Kyi, Rigoberta Menchu, Jody Williams og Leger uten grenser, sier Bentzen Skille, som spør seg når Svenska Akademien skal moderniseres.

Leser ikke kvinner?

- Det er på tide at dette blir satt skikkelig på dagsordenen. Jeg har en sterk mistanke om at Nobelkomiteen for litteratur ikke er innlest på kvinnelige forfattere. Gjenkjennelse er en viktig del av det å lese og kanskje kvinners livserfaring rett og slett ikke interesserer dem. - Vet du om svenskene planlegger å gjøre noe med dette?- Det har jeg ikke hørt rykter om. Når J. M. Coetzee nå er nobelprisvinner nummer 100 syns jeg det er en fin anledning til å se på sammensetningen. Jeg tror det er nødvendig med et grunnleggende grep. Nan Bentzen Skille ga tidligere i høst ut boken "Innenfor gjerdet. Hos Sigrid Undset på Bjerkebæk". I arbeidet med boken gikk hun igjennom protokollene til Nobelkomiteen forut for tildelingen i 1928. Undset konkurrerte med blant andre Maksim Gorkij.- Nobelkomiteen har hatt den doktrinen at de skal løfte frem ukjente mestere, og det har de virkelig lykkes med de siste årene. Men man må spørre seg når den svenske nobelkomiteen skal gjøre seg kjent med ukjente kvinnelige forfattere, sier Nan Bentzen Skille.

Les også:

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

DE NI KVINNENE:

1996: Wislawa Szymborska, Polen 1993: Toni Morrison, USA 1991: Nadime Gordimer, Sør-Afrika 1966: Nelly Sachs, Tyskland/Sverige 1945: Gabriela Mistral, Chile 1938: Pearl S. Buck, USA 1928: Sigrid Undset, Norge 1926: Grazia Deledda, Italia 1909: Selma Lagerløf, Sverige

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Festen alle kan tjene på, unntatt NRK

Vinner Norge i kveld, vil det bety en bra karriere for Margaret Berger, cash for låtskriver Karin Park, fest for Oslo og økonomisk blåmandag for NRK.

Stjal superkjendisenes klær og smykker for å bli som dem

CANNES (Aftenposten): Sofia Coppola tar et bitende oppgjør med dyrking av kjendiser og reality-TV i det som kan bli en av sommerens store ungdomsfilmer.

Tjenester