Amandakomiteens Ærespris til Henny Moan
Skuespillerlegenden Henny Moan (74) ble hedret med Amandakomiteens Ærespris under filmprisutdelingen i Haugesund fredag kveld.
FOTO: Larsen, Håkon Mosvold
Etter en oppvekst preget av 2. verdenskrig, kom Henny Moan som 17-åring inn som en del av det aller første kullet på Statens Teaterskole i Oslo i 1953.
Siden den gang har hun spilt i 23 filmer og en rekke teaterroller, før hun pensjonerte seg fra Det Norske Teatret i januar 2007. Fredag ble Moan hedret med Amandakomiteens Ærespris for sitt bidrag til norsk film- og teaterliv.
Moan startet skuespillerkarrieren sin i 1955 i Federico García Lorcas stykke «Yerma» ved Det Norske Teatret.
Det fyldige merittlisten hva film angår begynte også dette året, med Arne Skouens klassiker «Barn av solen». Etter Skouen-filmen «Ni liv» i 1957, ble Moan tilbudt jobber i Hollywood, men hun valgte å bli hjemme.
Moan har også vært ansatt ved Det Nye Teater, Fjernsynsteatret, Nationaltheatret og Oslo Nye Teater, men det var på Det Norske Teatret hun spilte sin avskjedsforestilling «Ad Astra».
Henny Moan er æresmedlem i Norsk Skuespillerforbund, og har tidligere mottatt Statens kunstnerstipend, Oslo bys kulturstipend og er blitt belønnet med Aase Byes ærespris og Nordprofilprisen for sitt skuespillervirke.
Les også
Siste fra seksjon
-
Norsk regissør på topp ti-liste
Bransjebladet Variety har pekt ut hvilke regissører man må holde øye med.
24 mai 2012 13:40
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise
BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.
Finnene forsvant ut
BAKU (Aftenposten.no): Seks år etter at Finland vant Eurovision Song Contest, må våre naboer i øst i år se finalen fra sidelinjen.

