-
FOTO: FILMWEB
Millionpris til «Kompani Orheim» før norsk premiere
Lørdag gjorde «Kompani Orheim» rent bord og vant en av verdens største filmpriser, den store nordiske filmprisen i Göteborg. Og det til tross for at filmen ikke engang har hatt premiere i hjemlandet Norge.
AV: NTB
- Hurra, utbryter en smilende regissør Arild Andresen til NTB. Han er over seg av glede, og sier at dette var veldig uventet.
- Man kan ikke gå rundt og forvente en slik pris. Men jeg står veldig inne for filmen. Jeg er stolt av filmen, ikke minst av skuespillerprestasjonene, sier Andresen til NTB.
«Kompani Orheim» kjempet mot sju andre nordiske filmer, deriblant norske «Sønner av Norge» som er regissert av Jens Lien, om den høythengende nordiske prisen. Prisen er på én million svenske kroner og er dermed en av de mest verdifulle filmskapere kan vinne.
Produsent Sigve Endresen i filmselskapet Motlys sier at prisen kom som en gavepakke rett foran den norske premieren.
- Nå skal vi til Berlin med filmen og vise den for bransjefolk. Så skal filmen være åpningsfilm på Oslo filmfest. Deretter er det norsk premiere, sier Sigve Endresen som er produsent for filmen, til NTB.
I juryens vurdering heter det:
"Prisen for beste nordiske film går til en film som forteller om en familie som lider under farens brutalitet. Vi tror at dette har vært og fortsatt er, den forferdelige erfaringen hos mange barn, å bli moralsk, psykisk og til og med fysisk mishandlet, ofte av sin far, uten å få noen hjelp av sin mor. Filmens hovedperson, sønnen, lærer seg gjennom hele filmen å trosse og mistro sin far, noe som er meget vanskelig å lære og å forstå for et barn: at en forelder helt egoistisk kan bruke sin makt over et barn for å kue barnets vilje. At forelderen er mislykket. Takket være et ekstremt fint skuespill av hovedrolleinnehaveren ble vi dypt rørt av å følge den unge hovedpersonen og hans vanskelige opplevelser:"
(©NTB)
Les også
Siste fra seksjon
-
Norsk regissør på topp ti-liste
Bransjebladet Variety har pekt ut hvilke regissører man må holde øye med.
24 mai 2012 13:40
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise
BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.
Finnene forsvant ut
BAKU (Aftenposten.no): Seks år etter at Finland vant Eurovision Song Contest, må våre naboer i øst i år se finalen fra sidelinjen.

