-
Produksjonen av filmen "The Music Box" er i full gang i USA. Innspillingsleder og barne-TV-kjendis Stian Barsnes Simonsen er med på å få barn ut av godstolen og i bevegelse på gulvet. De grønnmalte delene av studioet blir på filmen erstattet av datagrafikk, slik at det ser ut som personene beveger seg i eventyrlandskap.FOTO: AASULV AUSTAD
Lager norsk magi i Los Angeles
En ballerina står klar til å ta en piruett, en sjørøver krysser armene, en teddybjørn legger hodet på skakke, mens syv barn forsøker å løse gåten i filmen som heter "The Music Box".
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Klar på settet? Take 5!Denne uken samlet nordmenn bosatt i LA, og nordmenn bosatt i Norge seg til en fem dagers innspilling av det mange mener er et revolusjonerende barneprosjekt. Bak kulissene sitter 5 menn på computere, mens kommunikasjonen veksler mellom norsk, amerikansk og noe midt imellom. Sammen med regissør Howie Arnstad, står Benedicte Schøyen klar til å instruere dansere, skuespillere - voksne og barn.
Inspirerer barna.
- Da jeg vokste opp så jeg The Royal Ballet Beatrix Potter dansefilm hver dag. Den var en stor inspirasjon for min karrière som danser, koreograf og ballettstudioeier. I dag synes jeg det er så lite som inspirerer barn på en magisk måte. Derfor hadde jeg lyst til å lage noe med hypermoderne teknologi som ville fascinere barn til aktivitet, slik den gamle filmen inspirerte meg, sier initiativtager Benedicte Schøyen.I 11 år har hun drevet Santa Monica Dance Studio i Los Angeles, der hun har ansatt dansere som har jobbet med alt fra Michael Jackson og Will Smith, til å være fast på Bolsjoj-balletten i Russland. I tillegg har hun i fem år selv hatt koreografi på den norske delegasjonen i barne-Grand Prix, samt drevet sommerskole i Oslo.Benedicte har lenge vært samlingspunktet i det norske miljøet i Los Angeles, men til innspillingen i Occidental Studios i Hollywood ville hun ikke bare samle nordmenn I USA, men også få med seg nordmenn bosatt i Norge, og amerikanere bosatt i LA.Revolusjonerende teknologi.
Med et budsjett på 85 000 dollar (rundt 520 000 kroner), i hovedsak samlet inn fra norske investorer, et norsk-amerikansk team både foran og bak kamera, og en helt unik norskutviklet teknologi som norske Stein Gausereide (tidligere "Vizrt", nå "Gausst") jobber med å selge i Hollywood, håper partene å lage en DVD til inspirasjon for barn i Norge og USA - en norsk og en engelsk versjon.Historien er enkel: En jente og hennes venner finner en musikkboks med en pirat, en ballerina, en teddybjørn som er forstenet sammen med en prins. Barna blir dratt inn i en fantasiverden der hun må danse forskjellige danser - ballett, hip hop, orientalsk, jazz og step - for å frigjøre karakterene, og til slutt prinsen.Men i motsetning til tidligere produksjoner filmes alt med digital bakgrunn i sanntid, slik at både skuespillerne og regissøren kan se hvordan det endelige produktet vil se ut.Spesialeffekter.
Ifølge Brian Sorbo, som har jobbet med spesialeffekter både for Sony og George Lucas med produksjoner som "Pirates of the Caribbean" og "Star Wars" er dette revolusjonerende på verdensbasis.- Ett minutt i studio sparer to ukers etterarbeid. Dette er helt unikt, og en produksjon som kan være et fantastisk innsalg for teknologien verden over, sier han etter at ryktene førte til et besøk på settet.Den nye norskutviklede teknologien har vekket interesse blant store amerikanske distributører som nå vurderer å selge filmen.- Etter at vi fikk vist frem teknologien på "Good Morning America" i New York, har interessen vært stor. Hittil har vi gjort mest reklame og feature. Derfor hadde jeg lyst å bli med Benedicte, slik at vi kunne teste hvordan alt ville virke i en spillefilm. Mange har vist interesse allerede, så dette er god reklame også for mitt selskap, sier eier Stein Gausereide. Men også historien som ble skrevet av Benedicte Schøyen og Kristin Proctor, og senere utviklet av Terje Lindberg fra NRK Drama, har fått gode tilbakemeldinger. - Dette er en klassisk eventyrhistorie pakket inn i revolusjonerende teknologi. Foruten hyggen over å jobbe med nordmenn i LA og den søte historien, var det den fantastiske tekniske opplevelsen som trakk meg til prosjektet, sier fotograf Pål Hågenrund og Aasulf Austad, som har jobbet på store Hollywood-produksjoner som "Fast and the Furious" og "Rush Hour 2".Norsk sett.
For det er ingen lettvektere som står bak. Foruten Benedicte Schøyen, Stein Gausereide og fotografene, er "acting coach" Kristin Proctor skuespillerutdannet fra Harvard og har spilt med Debra Winger. Bakomfilm-fotograf Tonje Cecilie Nordgaard - også bosatt i USA - lager nå reklame for Coffee Slender's USA-lansering med Mona Grudt. NRK-barn Erica Calmeyer fra Norge har hovedrollen, og innspillingslederen er ingen ringere enn NRKs barne-TV-kjendis Stian Barsnes Simonsen. - Jeg skulle bare koke kaffe, men ble forfremmet til "assistant director". Dette har vært en fantastisk opplevelse, en instant film-skole. Det blir bra på CV'en, fleiper Stian og legger til:- Jeg har jobbet med barn i mange år, og jeg har stor tro på dette prosjektet. Dette er jo et slags "dans along" for barn - en invitasjon til å gå inn i en magisk verden, der de må hjelpe til å danse slik at figurene blir fri. Jeg liker magien, alle de ulike danseformene, historien barn kan leve seg inn i - og budskapet om å få barn opp på gulvet, ut av stolen, og i bevegelse. Og for de syv barna som har hovedroller, var beskjeden klar:- Jeg liker at det ikke er sånn typisk amerikansk lyseblå og rosa-greie. Dette har mer dybde, og er ikke cheesy eller harry.Les også
Siste fra seksjon
-
Filmer skaper nye turistmål
Millennium-filmene gir økt turiststrøm til Stockholm, mens New Zealand har hatt 17 prosent besøksvekst etter Ringens Herre-filmene.
08 februar 2012 15:12

Kommentarer