-
Lena Endre spiller mot Line Verdal i den nye filmen "Limbo", som åpner filmfestivalen i Haugesund i helgen.FOTO: Håkon Mosvold Larsen / Scanpix
Lena Endre tildelt Liv Ullmanns ærespris
HAUGESUND (Aftenposten.no): Den svenske skuespilleren Lena Endre ble i kveld tildelt Liv Ullmanns ærespris på Den norske filmfestivalen i Haugesund.
Les andre saker fra Haugesund:
Utdelingen skjedde ved den offisielle åpningen av filmfestivalen.
Der har Lena Endre en av de sentrale rollene i den norske filmen Limbo, regissert av langfilmdebutanten Maria Sødahl. Filmen, hvor hun spiller mot Line Verndal fra Himmelblå og Henrik Rafaelsen og Bryan Brown, ble i kveld vist som åpningsforestilling på filmfestivalen.
Gjennom en videohilsen trakk Liv Ullmann frem Endres evne til å formidle hva som skjer bak en kvinnes ansikt. Ullmann, som er ærespresident for Den norske filmfestivalen, beklaget at hun selv ikke kunne være til stede i Haugesund fordi hun er opptatt med avsluttende prøver på Riksteateret i Oslo.
For ti år siden var Ullmann og Endre i Haugesund for å presentere filmen Troløs, der Ullmann var i regissørrollen, mens Endre hadde hovedrollen.
Ullmann roste i videohilsenen Endre for å være et raust menneske, som har lært henne mye om det å være kvinne og skuespiller.
Les også
Siste fra seksjon
-
Filmer skaper nye turistmål
Millennium-filmene gir økt turiststrøm til Stockholm, mens New Zealand har hatt 17 prosent besøksvekst etter Ringens Herre-filmene.
08 februar 2012 15:12
