- "Da Vinci-koden" er plagiat
Dan Brown har begått plagiat med "Da Vinci-koden", mener forfatterne av boken "Hellig blod, hellig gral". Etter 22 år kommer boken endelig på norsk - på Browns norske forlag.
AV:
Frem i lyset
Bazar forlag - som skuffer inn penger på den norske utgaven av "Da Vinci-koden" - gir også ut "Hellig blod, hellig gral". - Vi har vært 23 uker på bestselgerlistene i år med en 22 år gammel bok. Det hele er veldig ironisk, men det beste er at saken kommer frem i lyset igjen. I boken tar vi opp alvorlige spørsmål som oppfordrer til alvorlig tenkning og alvorlige svar. Problemet til forfatterne er ikke at Brown bruker informasjon han har funnet i boken deres, men at han ikke sier hvor han har funnet den. Boken står hverken på noen takke- eller litteraturliste, men dukker opp i selve historien da historikeren Leigh Teabing plukker den fra bokhyllen sin i en scene. Leigh Teabing-navnet er også et anagram av Leigh og Baigent, i tillegg til at han er avhengig av krykker - slik som Lincoln.Mange likheter
- Det var veldig snilt av ham, var det ikke? smiler Baigent. Baigent beskriver "Hellig blod, hellig gral" som en sammenhengende hyptotese, der forfatterne blant annet hevder at Jesus ikke døde på korset - men giftet seg med Maria Magdalena. Ikke nok med det, de hevder også at den hemmelige og ukjente Sion-ordenen (senere Prieuré de Sion, Sions kloster) ble stiftet for å beskytte Jesu etterkommere. Sion-ordenen skal ha stått bak opprettelsen av Tempelridderne, mens Leonardo da Vinci var en av mange kjente stormestere innen ordenen opp gjennom årene. - Jeg vet ikke hva Prieuré de Sion er i dag, eller hvem de er og hva de gjør. Men de har eksistert, og de ble nødt til å bygge seg opp igjen etter den franske revolusjonen. Dan Brown innleder "Da Vinci-koden" med å fastslå at Prieuré de Sion eksisterer, men viser til "Les Dossiers Secrets" i det franske nasjonalbiblioteket som kilde. I første kapittel av "Da Vinci-koden" myrdes kuratoren Jacques Saunière i Louvre-museet. "Hellig blod, hellig gral" innledes med at den franske presten Bérenger Saunière dør under mystiske omstendigheter. Baigent mener at Brown ikke bare har tatt enkelte ideer fra deres bok, men har løftet hele "arkitekturen" fra boken og konstruert sin egen thriller rundt den.Les også
Siste fra seksjon
-
Viktig akademisk dugnad mot ekstremisme
Den nye antologien «Motgift» er viktig og treffsikker, men noen av bidragene er lukket for meningsmotstandere.
25 mai 2012 14:28
Relaterte bilder
<b>Nytt syn på historien. </b>Stadig flere mister troen på kirken, politikerne og det etablerte synet på historien. Derfor er mange på jakt etter mening andre steder, og vår bok er en del av dette, sier forfatter Michael Baigent. FOTO: ROLF M. AAGAARD
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise
BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.
Finnene forsvant ut
BAKU (Aftenposten.no): Seks år etter at Finland vant Eurovision Song Contest, må våre naboer i øst i år se finalen fra sidelinjen.

