-
Harry Potter er en sikker vinner. Her fra den siste filmen,Harry Potter og Dødstalismanene FOTO: Jaap BuitendijkFOTO: Jaap Buitendijk
Spenning og fantasi gir gutter leselyst
Tenåringsgutter liker bøker med spenning og fantasi. Et av de hotteste boktipsene for poden din er serien om Percy Jackson–serien og Alex Rider
AV: wenche fuglehaug
Les også: Mener gutter må spille mindre og lese mer
Veldig mange foreldre sliter med å få sine sønner til å lese skjønnlitteratur. Men det er mange gode titler å velge mellom, og bokhandlere og bibliotekarer har mange gode tips å komme med.
– Gutter mellom 13 og 16 år vil gjerne else bøker i fantasy–sjangeren eller spenningsbøker. Forfatteren Rick Riordan’s bokserie om Percy Jackson er veldig populære, forteller Bjørn Frederik Drangsholt, kategoriansvarlig for barn og ungdom i Ark-kjeden.
Harry Potter en hit
Bokserien består av fem bøker og den første ”Lyntyven” er også blitt filmatisert. Handlingen i bøkene er lagt til USA der 12 år gamle Percy Jackson bor.
Percy oppdager at han er sønn av den greske havguden Poseidon. Sammen med vennene sine må han forsvare seg mot ulike skapninger fra gresk mytologi.
– Harry Potter er jo også populær blant gutter, og vi har sett en oppsving i forbindelse med at boken ”Dødstalismanene” vises på norske kinoer, sier Drangsholt.
Ungdommens James Bond
Ann–Mari Isaksen Næss er bibliotekar ved Bekkestua Bibliotek i Bærum.
– Fantasy–genseren appellerer til gutter, og den britiske ungdomsbokforfatter Anthony Horowitz er mannen bak den populære Alex Rider–serien. Den kan anbefales, forteller Isaksen Næss.
Alex Rider er ungdommens James Bond, en gutt som mot sin vilje rekrutteres som agent for topphemmelige M16. etter onkelens mystiske død vikles han inn i en serie av mystiske og dramatiske hendelser.
Horowitz har også skrevet De fem utvalgte–serien der boken ” Nekropolis” er populær blant gutter.
Den handler om Scarlett Adams som havner på forsiden av alle aviser når hun forsvinner sporløst fra en skoletur.
– For yngre gutter er fremdeles Roald Dahls bøker populære, det samme er Berts dagbøker av Anders Jacobsson, sier Ann–Mari Isaksen Næss.
Les også
Siste fra seksjon
-
Viktig akademisk dugnad mot ekstremisme
Den nye antologien «Motgift» er viktig og treffsikker, men noen av bidragene er lukket for meningsmotstandere.
25 mai 2012 14:28
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise
BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.
Finnene forsvant ut
BAKU (Aftenposten.no): Seks år etter at Finland vant Eurovision Song Contest, må våre naboer i øst i år se finalen fra sidelinjen.

