-
Torborg Nedreaas var velformulert og et populært intervjuobjekt. Hun tok gjerne imot journalisten sammen med sine aristokratiske siameserkatter. Den ene var kalt Ylajali, etter drømmekvinnen i Hamsuns "Sult".FOTO: IVAR AASERUD/AKTUELL/SCANPIX
- Bør ikke bli glemt
- Hun bør ikke bli glemt, sier Torborg Nedreaas' biograf Irene Iversen.
AV:
- Heltinne.
- Men hun var en elsket forfatter, og i venstreradikale kretser på 1970-tallet ble hun en litterær heltinne.Da kom også den abortkampaktuelle romanen "Av måneskinn gror det ingenting" fra 1947 i ny utgave, og åpnet hele forfatterskapet for nye lesere. At Nedreaas ikke bare var en svært aktuell dikter, men fremdeles må regnes blant de store etterkrigsforfatterne, er Iversen ikke i tvil om.- Hun skrev jo så utrolig godt, mye bedre enn Sigurd Hoel. Hun er feilaktig blitt plassert i en bås for realistisk og politisk litteratur, men hun skrev i bilder. "Realismens poesi" har Einar Økland kalt Nedreaas litteratur. Selv en konservativ forfatter som Alf Larsen var begeistret for henne, sier Iversen.Krigsfrykt.
- Krigen er en grunnerfaring i dette forfatterskapet. Først første verdenskrig og barnets redsel over en hel verden som faller sammen, så ungdommens indignasjon over krigsprofittørene i hjembyens bedre borgerskap. Siden kom annen verdenskrig, hvor hun så at "tyskerjentene" var ofre for krigen, og at motivene for å være på den riktige siden ikke alltid var så edle. Nedreaas levde på Stord, og slet med å skaffe mat til de to sønnene hun da var blitt eneforsørger for.- Etter 1945 kom frykten for atomkrigen. Hun og flere samtidige i etterkrigstiden, kan leses som atomalderens forfattere, sier Iversen.- De bærer med seg erfaringer fra to kriger, samtidig som angsten for en ny og mer grusom krig hele tiden er til stede i litteraturen deres.Aktivist.
- Hva var hun politisk mest opptatt av?- Mye, men hun var både opprørt over måten tyskerjentene ble behandlet på, og over behandlingen av jødene som hadde overlevd konsentrasjonsleirene. Etter krigen så hun Sovjet som fredsvokteren og NATO som et redskap for atomopprustningen. Da NRK i 1966 fikk kritikk for å ha latt Sara Lidman slippe til med kritikk av USAs krig i Vietnam, organiserte Nedreaas støtteopprop for Lidman, forteller Iversen, og så rammet kritikken henne også.Retningsløsheten.
Det er mye musikk både i Nedreaas' titler og i hennes tekst, og det er mye inntrykksvarhet og retningsløshet. Forfatteren Merete Morken Andersen, som har skrevet etterord til 100-årsutgaven som kommer i disse dager, mener dette er en del av det politiske ved Nedreaas litteratur. At Nedreaas så "litteraturen som en kraft som kunne sette noe i bevegelse" og skape en "bevegelsen fra ubevissthet til bevissthet, og derfra videre til handling".Les også
Siste fra seksjon
-
Viktig akademisk dugnad mot ekstremisme
Den nye antologien «Motgift» er viktig og treffsikker, men noen av bidragene er lukket for meningsmotstandere.
25 mai 2012 14:28
Relaterte bilder
Torborg Nedreaas sammen med sin mann, Aksel Bull Njå. Bildet er tatt hjemme<br/>i "Slottet" på Nesodden. FOTO: PAUL OWESEN/NTB/SCANPIX
Her i "Slottet" på Blylaget, Nesodden, ble det holdt store søndagsfrokoster som ofte varte til langt på kveld. FOTO: PAUL OWESEN/NTB/SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise
BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.
Sukkermammas sex-jakt
En film om europeiske kvinner i 50-årene, som fråtser i sex med kenyanske strandgutter, er snakkis nummer en under filmfestivalen i Cannes.

